700*600=420,000
420,000/10=42,000
Diameter = 25
so radius = 12.5
Pi*12.5^2=625/4Pi
42,000/625/4 Pi =86.56169741
=86.6
she can fit 86 tins
The data set has no outliers
3.6 customers x customers
-------------------- = ----------------
.5 hours 7.5 hours
using cross products
3.6 * 7.5 = x * .5
divide by .5 on each side
3.6 * 7.5 / .5 =x
54 =x
You can help 54 customers
• The ball is at the same height as the building between 8 and 10 seconds after it is thrown. TRUE - the height is zero somewhere in that interval, hence the ball is the same height from which it was thrown, the height of the roof of the building.
• The height of the ball decreases and then increases. FALSE - at t=2, the height is greater than at t=0.
• The ball reaches its maximum height about 4 seconds after it is thrown. TRUE - the largest number in the table corresponds to t=4.
• The ball hits the ground between 8 and 10 seconds after it is thrown. FALSE - see statement 1.
• The height of the building is 81.6 meters. FALSE - the maximum height above the building is 81.6 meters. Since the ball continues its travel to a distance 225.6 meters below the roof of the building, the building is at least that high.
1. TRUE
2. False
3. TRUE
4. False
5. False
Answer:Step-by-step explanation:
so if you buy 2 jumpers it will be the cost of 1
and 30% of 50 is 15 so 15 + 15 = 30 plus 45 =
75