Answer:
The total cost of 5 pillows and 7 sheets is $205.345
Step-by-step explanation:
Let x be the price of pillow case
We are given that the price of the pillows is 3 times as much as the price of a pillow case
Price of pillow = 3x
Price of 2 pillows = 2(3x)=6x
Price of 3 pillow case = 3x
At a store, 2 pillows and 3 pillow cases together cost $73.08.
So, 6x+3x=73.08
9x=73.08

x=8.12
So, Price of 1 pillow case = 8.12
Price of 1 pillow = 3x=3(8.12)=24.36
Price of 3 pillow =3(24.36)=73.08
Let y be the cost of 1 sheet
The total cost of 3 pillows and 4 sheets is $120.82
So, 73.08+4y=120.82

y=11.935
Price of 1 sheet = 11.935
Price of 7 sheets = 7(11.935)=83.545
Price of 5 pillows =5(24.36)=121.8
So,the total cost of 5 pillows and 7 sheets=83.545+121.8=205.345
Hence the total cost of 5 pillows and 7 sheets is $205.345
The first three you should check off because the man lost less so the last few questions would be wrong
The future worth (F) of the current investment (P) that has an interest (i) that is compounded annually is calculated through,
F = P x (1 + i)^n
where n is the number of compounding period. Substituting the given values,
F = ($2,400) x ( 1+ 0.02)^7 = $2,756.85
Thus, the future worth is approximately $2,756.85. The answer is the second choice.
A large because 4 dollars is the difference for 3 inches
Answer:
(a) The probability that during the next hour less than 3 patients will be admitted is 0.00623.
(b) The probability that during the next two hours exactly 8 patients will be admitted is 0.00416.
Step-by-step explanation:
<u>The complete question is:</u> General Hospital has noted that they admit an average of 8 patients per hour.
(a) What is the probability that during the next hour less than 3 patients will be admitted?
(b) What is the probability that during the next two hours exactly 8 patients will be admitted?
The above situation can be represented through Poisson distribution as it includes the arrival rate of the pattern. So, the probability distribution of the Poisson distribution is given by;

Here X = Number of patients admitted in the hospital
= arrival rate of patients per hour = 9 patients
So, X ~ Poisson(
= 9)
(a) The probability that during the next hour less than 3 patients will be admitted is given by = P(X < 3)
P(X < 3) = P(X = 0) + P(X = 1) + P(X = 2)
=
=
= <u>0.00623</u>
(b) Here,
= 18 because we have to find the probability for the next two hours and we are given in the question of per hour.
So, X ~ Poisson(
= 18)
Now, the probability that during the next two hours exactly 8 patients will be admitted is given by = P(X = 8)
P(X = 8) =
= <u>0.00416</u>