answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Levart [38]
2 years ago
5

Each journal weighs about 280 grams.What is total weight of 3 jpurnals?

Mathematics
1 answer:
Phoenix [80]2 years ago
8 0
1 journal = 280 grams 3 journals = 280 * 3 280 * 3 = 840 Total weight of 3 journals = 840 grams
You might be interested in
Which statement is true about the value of StartAbsoluteValue 6 EndAbsoluteValue?
Nimfa-mama [501]
(6) absolute value is 6, and if it has a -( then it means the numbers are negative.

So C. I believe.

If I’m right please give me brainiest.
I might be wrong if so please say so and why,
My notifications for Brainly is down and glitching so I won’t see and comments or questions for this.
I ask you to say it’s wrong and why for the other people that have this question and use this.

Thank you,
Have a nice day.
Hope this helps you in some way.
- Pam Pam
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A sausage company makes two different kinds of hot dogs, regular and all-beef. Each pound of all-beef hot dogs requires 0.75 lb
Gre4nikov [31]

Answer:

  • 880 lbs of all-beef hot dogs
  • 2000 lbs of regular hot dogs
  • maximum profit is $3320

Step-by-step explanation:

We can let x and y represent the number of pounds of all-beef and regular hot dogs produced, respectively. Then the problem constraints are ...

  • .75x + 0.18y ≤ 1020 . . . . . . limit on beef supply
  • .30y ≤ 600 . . . . . . . . . . . . . limit on pork supply
  • .2x + .2y ≥ 500 . . . . . . . . . . limit on spice supply

And the objective is to maximize

  p = 1.50x + 1.00y

The graph shows the constraints, and that the profit is maximized at the point (x, y) = (880, 2000).

2000 pounds of regular and 880 pounds of all-beef hot dogs should be produced. The associated maximum profit is $3320.

8 0
2 years ago
A trader paid 1500 for 6 drinking cups. one of the cups got broken. he sold the remaining five, making a profit of 10percent cal
tankabanditka [31]

Answer:

Cost price of each cup = 1500/6 = 250

Selling price of each cup = 1650/5 = 330

Step-by-step explanation:

Cost price of cups = 1500

Profit = 10%

Selling price of cups = ?

Profit and loss percentage are calculated based on cost price and the formula to calculate profit is mentioned as under:

Profit percentage (%) = Profit x 100/Cost price

10 = Profit x 100/1500

⇒ Profit = 10 x 1500/100

⇒ Profit = 150

The formula for finding selling price is mentioned as under:

Selling Price = Profit + Cost Price.

Selling Price = 150 + 1500

⇒ Selling Price = 1650.

Since one of the six cups was broken that means the seller earned profit based on only 5 cups, it implies that selling price of each cup will be 1650/5 = 330.

6 0
2 years ago
a rectangle on a coordinate plane is translated 5 units up and 3 units to the left. which rule describes the translation?
andre [41]
The correct answer is (x, y) → (x – 3, y + 5) 
9 0
2 years ago
Read 2 more answers
The measure of ∠1 =<br><br> 43<br> 86<br> 274
german

Answer:

m

Step-by-step explanation:

we know that

The inscribed angle measures half that of the arc comprising

so

m

m

m


8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A piece of climbing equipment at a playground is 6 feet high and extends 4 feet horizontally. A piece of climbing equipment at a
    11·2 answers
  • The planet Mercury has a diameter of 4,878 km whereas the moon has a radius of 1736.5 km which object is larger and why?
    7·1 answer
  • Circle Q has a circumference of approximately 50 centimeters. What is the approximate length of the diameter, d? Use 3.14 for π.
    15·2 answers
  • Devin borrowed $1,058 at 13 percent for nine months. What will he pay in interest?
    8·2 answers
  • Adele Garcia obtained a loan of 8,000$ at 12% interest for 24 months . The monthly payment is 367.80. after 15 payments the bala
    14·1 answer
  • 9. Ms. Ortiz sells tomatoes wholesale. The function p(x)=–80x2 + 320x – 10, graphed below,
    15·1 answer
  • Connie keeps her sports card collection in a 54-page book. Each page has 9 slots for cards. Football cards take up the first 18
    5·2 answers
  • Christine wants to use the net below to create a three-dimensional design for art class.
    7·1 answer
  • Mark drew a regular octagon with side lengths of 10 inches. He divided the octagon into two identical trapezoids and a rectangle
    15·1 answer
  • Lightbulbs act as resistors. Janine is building a circuit that contains two lightbulbs in parallel. One of the lightbulbs has a
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!