Answer:
4
Step-by-step explanation:
Well first we need to plug in 10 for g and h for 5.
4 - .25(10) + .5(5)
4 - 2.5. + 2.5
1.5 + 2.5
= 4
<em>Thus,</em>
<em>the answer is 4</em>
<em />
<em>Hope this helps :)</em>
The area of circle is

Then the area of semicircular region is

If r=3 m, you have
sq. m.
Answer:
sq. m.
Answer:
The probability that more than half of them have Type A blood in the sample of 8 randomly chosen donors is P(X>4)=0.1738.
Step-by-step explanation:
This can be modeled as a binomial random variable with n=8 and p=0.4.
The probability that k individuals in the sample have Type A blood can be calculated as:

Then, we can calculate the probability that more than 8/2=4 have Type A blood as:

Area = perimeter + 132.
Let each side of the city be x miles long, then:-
x^2 = 4x + 132
x^2 - 4x - 132 = 0
x = [-(-4) +/- sqrt((-4)^2 - 4 * 1 *-132)] / 2
x = 13.66, -9.66 We ignore the negative
So the city has dimension of 13.66 * 13.66
13.7 * 13.7 to nearest 10th