Answer:
a)Wt =25.68 lbf
b)Wt = 150 lbf
F= 899.59 N
Explanation:
Given that

m= 150 lbm
a)
Weight on the spring scale(Wt) = m g
We know that

Wt = 150 x 5.48/32 lbf
Wt =25.68 lbf
b)
On the beam scale
This is scale which does not affects by gravitational acceleration.So the wight on the beam scale will be 150 lbf.
Wt = 150 lbf
If the plane is moving upward with acceleration 6 g's then the for F
F = m a
We know that


a=6 g's

So
F = 90 x 9.99 N
F= 899.59 N
Answer:
Ps=19.62N
Explanation:
The detailed explanation of answer is given in attached files.
Answer:
Qin = 1857 kJ
Explanation:
Given
m = 0.5 Kg
T₁ = 25°C = (25 + 273) K = 298 K
P₁ = 100 kPa
P₂ = 500 kPa
First, the temperature when the piston starts rising is determined from the ideal gas equations at the initial state and at that state:
T₂ = T₁*P₂/P₁
⇒ T₂ = 298 K*(500 kPa/100 kPa) = 1490 K
Until the piston starts rising no work is done so the heat transfer is the change in internal energy
Qin = ΔU = m*cv*(T₂-T₁)
⇒ Qin = 0.5*3.1156*(1490 - 298) kJ = 1857 kJ
Answer:
Constructing a building's framework requires a solid foundation
is the answer
Explanation:
Answer:
For aluminum 110.53 C
For copper 110.32 C
Explanation:
Heat transmission through a plate (considering it as an infinite plate, as in omitting the effects at the borders) follows this equation:

Where
q: heat transferred
k: conduction coeficient
A: surface area
th: hot temperature
tc: cold temperature
d: thickness of the plate
Rearranging the terms:
d * q = k * A * (th - tc)


The surface area is:


If the pan is aluminum:

If the pan is copper:
