Answer:
The amount that should be in the account after 15 years is $95,321.85
Step-by-step explanation:
According to the given data, we have the following:
monthly amount of $220=R
interest rate is fixed at 2.05%. We require the monthly ineterest rate, hence monthly interest rate= 2.05%/12=0.1708%=0.0017
t=15years×12=180 months
In order to calculate how much should be in the account after 15 years, we would have to use the following formula:
Ap=<u>R(1-(1+i)∧-t)</u>
i
Ap=<u>220(1-(1+0.0017)∧-180)</u>
0.0017
Ap=<u>162,04</u>
0.0017
Ap=$95,321.85
The amount that should be in the account after 15 years is $95,321.85
<u />
Answer:
Suzie walks faster by 0.27 miles per hour.
Step-by-step explanation:
Addie walked
miles in 45 minutes and Suzie covered
miles in
of an hour.
So, Addie walked 2.5 miles in 45 minutes i.e.
hours.
Therefore, the walking speed of Addie is
miles per hour.
Again, Suzie covered
i.e. 2.4 miles in
i.e. 0.67 hours.
So, the walking speed of Suzie is
miles per hour.
Hence, Suzie walks faster by (3.6 - 3.33) = 0.27 miles per hour. (Answer)
The answer to this question would be: 5 second
In this question, you are given the initial distance (300ft), car velocity(48ft/s) and the final distance(60ft). You are also given the equation to calculating the distance, so this question should be easier. The question is when the time where the distance is 60 ft. So the answer would be:
distance= 300-48t
60 = 300ft- 48t
48t= 300- 60=240
t= 5
The answer to your question is A