The total amount of cable used is 47.4m
<u>Explanation:</u>
Given:
Amounts of cable used that has to be rounded off to 1 decimal place:
12.995 m ≈ 13.0 m
7.505 m ≈ 7.5m
10.08 m ≈ 10.1 m
6.95 m ≈ 7.0 m
9.75 m ≈ 9.8 m
Total amount of cable used = 13m + 7.5m + 10.1m + 7m + 9.8m
= 47.4m
Therefore, total amount of cable used is 47.4m
Given that the angle measure 20 and the side opposite to that angle measures 10 cm, suppose this is the height of the triangle, the hypotenuse
Such that
sin theta=opposite/hypotenuse
opposite=a=10 cm
sin 20=10/h
multiplying both sides by h we get
hsin20=10
hence;
h=10/sin20
h=29.24 cm
h=29.2 cm
Answer:
(0,-2)
Step-by-step explanation:
Four is IV which is half of five. IX is nine which is 2 thirds of 6 so... thirty-two is 1 5/6