10 of those sheets are secondary colors.
40% = 0.4
0.4(25) = 10
Answer:
Choice A: there is insufficient evidence to conclude that the mean for the fiber content is less than 2.5 gms.
Step-by-step explanation:
From the graphs given the more appropriate is one sample t- test
One sample t- test is used and the results are
Hypothesis Test Fiber
Sample Mean 2.62
Sample St. Dev 3.492
Degrees of Freedom 24
t- test statistic 0.1718
p- value 0.5675
the critical region for this test at ∝= 0.05 is t < -1.711
There is not enough evidence to reject the null hypothesis.
Since the calculated t= 0.1718 does not fall in the critical region the null hypothesis is accepted that the mean fiber content is not less than 2.5 grams.T
Let a the price of a basket of oranges be O, that of a basket of apples A, a basket of mangoes M and a basket of peaches P, then
O + A + M + P = 790 . . . (1)
M - 4 = P + 7 = 3O = A/2 . . . (2)
From (2), we have:
M = P + 11
O = (P + 7)/3
A = 2P + 14
Substituting for M, O and A into (1), gives:
(P + 7)/3 + 2P + 14 + P + 11 + P = 790
P + 7 + 6P + 42 + 3P + 33 + 3P = 2370
13P + 82 = 2370
13P = 2288
P = 176
Therefore, the price of a basket of peaches is Rs176.
9514 1404 393
Answer:
164π cm²
Step-by-step explanation:
The area of a circle is given by the formula ...
A = πr²
The radius (r) is half the diameter (d), so the area of a semicircle in terms of its diameter is ...
1/2A = (1/2)(π)(d/2)² = (π/8)d²
The given shape is the combination of three (3) semicircles. The smallest has a diameter of 6 cm; the middle-sized one has a diameter of (32 cm -6 cm -8 cm) = 18 cm. The largest has a diameter of 32 cm.
The total area will be ...
area of largest + area of middle-size - area of smallest
= (π/8)(32² +18² -6²) = (π/8)(1312) . . . . cm²
The area of the shape is 164π cm².