Answer:
4) $385,000.
Explanation:
The computation of the minimum unit price is shown below:
= Direct materials + Direct labor + Supervisor salary + Fringe benefits on direct labor
= $200,000 + $150,000 + $20,000 + $15,000
= $385,000
Simply we added the direct material, direct labor, supervisor salary and the fringe benefits so that the accurate amount can come.
All other information which is given is not relevant. Hence, ignored it
Answer:
Each handbag must cost: $50
Explanation:
Goods
:
Bathing suits – Price = $75
Beach bags – Price = ?
At the optimal choice (means equilibrium condition)
,
Marginal utility of last bathing suit purchased = 300
Marginal utility of last beach bag purchased = 200
Our equilibrium condition is marginal utility of money expenditure of both the goods must be equal.
MU of Bathing suits ÷ Price of Bathing suits = MU of Beach bags ÷ Price of Beach bags
300 ÷ $75 = 200 ÷ Price of Beach bags
4 = 200 ÷ Price of Beach bags
Price of Beach bags = 200 ÷4
= $50
Each handbag must cost: $50
Answer:
A. dog
Explanation:
The Boston Consulting Group growth share matrix is a graphical representation used in planning which of a companie's products should be kept, discarded, or invested more in.
Four categories of products are stars, dogs, cash cow, and question mark.
Dogs have low market share and low growth rate. Options for handling such products are selling, repositioning, or liquidation.
Demand for building materials has dropped due to the slowdown in new housing construction and the company is considering bclosing its fine wood division that produces mahogany and cherry lumber for building cabinets and other applications.
This division is most likely a dog
Answer:
The contribution margin will decrease by 2.50
Explanation:

IF sales decreases, then the contribution margin decreases.
That's because, there is less money to pay for the variable cost.
The company will also have to sale more units to break even, as now each units contribution is fewer.
Cone's should evaluate how much their sales are expected to increase for the lower price and be cautious
Answer:
The correct answer is letter "A": Risk identification.
Explanation:
Risk identification is one of the steps used in the risk management process. Risks are determined through the measurement of the parameters that define them, the size of the loss or possible damage, and the possibility that the loss or damage eventually takes place.