Answer:
17/4 kg
Step-by-step explanation:
Sunita has = 10kg of grapes
Quantity given out :
To Reena =3 1/2
7/2 kg
To Anita =2 1/4
9/4 kg
Total quantity of grape given out
7/2+9/4
(14+9)/4
23/4
Quantity left after giving out = Total quantity of grape before giving out minus quantity of grape given out
10/1 - 23/4
40-23)/4
= 17/4 or 4 1/4
Hence, she has 17/4 kg of grape left with her
Question not correct, so i have attached the correct question.
Answer:
SE = 0.59
Step-by-step explanation:
The mean of the students height is;
x' = (53 + 52.5 + 54 + 51 + 50.5 + 49.5 + 48 + 53 + 52 + 50)/10
x' = 51.35
Now, deviation from the mean for each height;
53 - 51.35 = 1.65
52.5 - 51.35 = 1.15
54 - 51.35 = 2.65
51 - 51.35 = -0.35
50.5 - 51.35 = -0.85
49.5 - 51.35 = -1.85
48 - 51.35 = -3.35
53 - 51.35 = 1.65
52 - 51.35 = 0.65
50 - 51.35 = -1.35
Now, square of the deviations above;
1.65² = 2.7225
1.15² = 1.3225
2.65² = 7.0225
-0.35² = 0.1225
-0.85² = 0.7225
-1.85² = 3.4225
-3.35² = 11.2225
1.65² = 2.7225
0.65² = 0.4225
-1.35² = 1.8225
Sum of the squared deviations;
2.7225 + 1.3225 + 7.0225 + 0.1225 + 0.7225 + 3.4225 + 11.2225 + 2.7225 + 0.4225 + 1.8225 = 31.525
Let's divide the sum by the DF of n - 1 i.e 10 - 1 = 9.
Thus;
31.525/9 = 3.50278
Taking the square root of that gives us the standard deviation.
Thus;
s = √3.50278
s = 1.8716
Formula for standard error is;
SE = s/√n
SE = 1.8716/√10
SE = 0.59
Y=17 is not a linear function,the term refers to two distinct but similar notions
Answer:Perry and Lorna take the maximum time and Maria and Lorna take the minimum time when they work together.
Explanation: Since, according to the question- Perry takes time when he works alone = 3 hours
Similarly, Maria takes = 2 hours, While Lorna takes= 2 hours 30 minutes or 2.5 hours.
since, there are three people thus their are three possibility to choose any two of them.
1- when Perry and Maria work together then time taken by them is
=
= 6/5= 1 hour 12 minutes.
2- when Maria and Lorna work together then time taken by them is
= 10/9= 1 hours 1/9 minutes ≈ 1 hours 7 min
3- when Perry and Lorna work together then time taken=
= 15/11= 1 hour 4/11 minutes≈ 1 hours 21 minutes
From the above explanation, it has been proved that when we talk about 2 members team then Perry and Lorna take the maximum time. While Maria and Lorna take the minimum time when they work together.
Hi!
We know that Mr. Abraham’s wife is 6 years younger than him, which is 36-6, which means his wife is 30 years old.
We also know that Mr A’s son is 24 years younger than his wife, which is 30-24, which is 6.
As of right now, we now know that:
Mr. A is 36
Mr. A’s wife is 30
Mr. A’s son is 6
It’s asking for the ratio of Him:Wife:Son, so 36:30:6.
BUT, it’s asking for simplest form, so divide each of those numbers by 6.
Your answer is: 6:5:1