Answer:
Ψ = 10(y^2) + c
<em><u>y = 1.067m</u></em>
Explanation:
since the flow is one dimensional in positive X direction, the only velocity component is in X, which is denoted by u
while u is a function of y
we find the u in terms of y; u varies linearly wih y
we use similiraty to find the relation
32/1.6 =<em>u/y</em>
<em><u>u = 20y</u></em>
<em><u>Ψ = ∫20ydy</u></em>
<em><u>Ψ = 10(y^2) + c</u></em>
<em><u>(b)</u></em>
<em><u>the flow is half below y = 1.6*(2/3)=1.067 m</u></em>
<em><u>this is because at two third of the height of a triangle lies the centroid of triangle. since the velocity profile forms a right angled triangle , its height is 1.6 m . the flow is halved at y = 1.067m</u></em>
To resolve this problem we have,

is unknown.
With these dates we can calculate the Flexural strenght of the specimen,

After that, we can calculate the flexural strenght for the square cross section using the previously value.

Answer:
<em>0.0386 hr</em>
<em></em>
Explanation:
Area = 565 cm^2 = 0.0565 m^2 (1 cm^2 = 0.0001 m^2)
flux state rate = 220 mole/m^2-day
<em>There are 24 hrs in a day,</em> therefore rate in hrs will be
220/24 = 9.17 mole/m^2-hr
mass of water = 0.4 kg
molar mass of water = (1 x 2) + 16 = 18 kg/mole
therefore,
<em>mole of water = mass of water/molar mass of water</em>
mole of water = 0.4/18 = 0.02 mole
<em>mole flux = mole/area</em> = 0.02/0.0565 = 0.354 mol/m^2
<em>time that will be taken will be for water to pass = mole flux/mole flux rate</em>
time = 0.354/9.17 = <em>0.0386 hr</em>
Answer:
% reduction in area==PR=0.734=73.4%
% elongation=EL=0.42=42%
Explanation:
given do=12.8 mm
df=6.60
Lf=72.4 mm
Lo=50.8 mm
% reduction in area=((
*(do/2)^2)-(
*(df/2)^2)))/
*(do/2)^2
substitute values
% reduction in area=73.4%
% elongation=EL=((Lf-Lo)/Lo))*100
% elongation=((72.4-50. 8)/50.8)*100=42%
Answer:

Explanation:
Given data:
P_1 power = 20 dBm = 0.1 watt
coupling factor is 20dB
Directivity = 35 dB
We know that
coupling factor 
solving for final power




Directivity 


output Power 

