Answer:
3.03 INCHES
Explanation:
According to ASTM D198 ;
Modulus of rupture = ( M / I ) * y ----- ( 1 )
M ( bending moment ) = R * length of span / 2
= (120 * 10^3 ) * 48 / 2 = 288 * 10^4 Ib-in
I ( moment of inertia ) = bd^3 / 12
= ( 2 )*( d )^3 / 12 = 2d^3 / 12
b = 2 in , d = ?
length of span = 4 * 12 = 48 inches
R = P / 2 = 240 * 10^3 / 2 = 120 * 10^3 Ib
y ( centroid distance ) = d / 2 inches
back to equation ( 1 )
( M / I ) * y
940.3 ksi = ( 288 * 10^4 / 2d^3 / 12 ) * d / 2
= ( 288 * 10^4 * 12 ) / 2d^3 ) * d / 2
940300 = 34560000* d / 4d^3
4d^3 ( 940300 ) = 34560000 d ( divide both sides with d )
4d^2 = 34560000 / 940300
d^2 = 9.188 ∴ Value of d ≈ 3.03 in
Answer:
Option (d) 2 min/veh
Explanation:
Data provided in the question:
Average time required = 60 seconds
Therefore,
The maximum capacity that can be accommodated on the system, μ = 60 veh/hr
Average Arrival rate, λ = 30 vehicles per hour
Now,
The average time spent by the vehicle is given as
⇒ 
thus,
on substituting the respective values, we get
Average time spent by the vehicle = 
or
Average time spent by the vehicle = 
or
Average time spent by the vehicle = 
or
Average time spent by the vehicle =
hr/veh
or
Average time spent by the vehicle =
min/veh
[ 1 hour = 60 minutes]
thus,
Average time spent by the vehicle = 2 min/veh
Hence,
Option (d) 2 min/veh
To resolve this problem we have,

is unknown.
With these dates we can calculate the Flexural strenght of the specimen,

After that, we can calculate the flexural strenght for the square cross section using the previously value.

Answer:
Constructing a building's framework requires a solid foundation
is the answer
Explanation: