First, we have to calculate the normal forces on different surfaces.The normal force on the 4.00 kg, N1 = (4)(9.8) = 39.2 N. The normal force on the 10.0 kg, N2 = (14)(9.8) = 137.2 N. Looking at the 10.0 kg block, the static forces that counteract the pulling force equals the sum of the friction from the two surfaces. Fc = N1 * 0.80 + N2 * 0.80 = 141.12 N. Since the counter force is less than the pulling force, the blocks start to move and hence, kinetic frictions are considered.
Therefore, f1 = uk * N1 = (0.60)(39.2) = 23.52 N.
The thermal energy is where the work of friction comes from. That is what stops it eventually. In this case a counter force of 10N is applied over the distance of 30.0m. The energy is given by Force*Distance. Here this is 300J. This friction work is the thermal energy.
Answer:
The load has a mass of 2636.8 kg
Explanation:
Step 1 : Data given
Mass of the truck = 7100 kg
Angle = 15°
velocity = 15m/s
Acceleration = 1.5 m/s²
Mass of truck = m1 kg
Mass of load = m2 kg
Thrust from engine = T
Step 2:
⇒ Before the load falls off, thrust (T) balances the component of total weight downhill:
T = (m1+m2)*g*sinθ
⇒ After the load falls off, thrust (T) remains the same but downhill component of weight becomes m1*gsinθ .
Resultant force on truck is F = T – m1*gsinθ
F causes the acceleration of the truck: F= m*a
This gives the equation:
T – m1*gsinθ = m1*a
T = m1(a + gsinθ)
Combining both equations gives:
(m1+m2)*g*sinθ = m1*(a + gsinθ)
m1*g*sinθ + m2*g*sinθ =m1*a + m1*g*sinθ
m2*g*sinθ = m1*a
Since m1+m2 = 7100kg, m1= 7100 – m2. This we can plug into the previous equation:
m2*g*sinθ = (7100 – m2)*a
m2*g*sinθ = 7100a – m2a
m2*gsinθ + m2*a = 7100a
m2* (gsinθ + a) = 7100a
m2 = 7100a/(gsinθ + a)
m2 = (7100 * 1.5) / (9.8sin(15°) + 1.5)
m2 = 2636.8 kg
The load has a mass of 2636.8 kg
We will convert the 1dm3 in terms of cm3 as follows:
1dm^3 = (10 cm)^3
= 1000 cm^3
The mass of platinum is equal to 900 lb.
Then we will convert the mass in terms of grams as follows:
1 lb = 453.6 g
900 = 900 x 453.6 g
= 408240 g
Then density of platinum is equal to 21.4 g/cm^3
We will calculate the volume of platinum in mass 408240 g as follows:
Volume of platinum = mass of platinum / density of platinum
= 408240 g / 21.4 g/cm^3
= 19076.6 cm^3
The total volume of platinum is 19076.6 cm^3
The volume of platinum in 1 L bar is 1000cm^3
So, to calculate the number of bars we will use the formula as follows;
Number of bars = volume of platinum available / volume of platinum required in 1 L bar
= 19076.6 cm^3 / 1000 cm^3
= 19
So, the number of bars are 19.
Answer:
The angular speed of the wheel is 0.452 rad/s
Explanation:
The angle through which the car wheel turns, Δθ = 277° = 277/360 × 2·π radian
The time it takes for the car wheel to turn, Δt = 10.7 s
The angular speed, ω is given by the following equation;

Substituting the known values for Δθ and Δt gives;

The angular speed of the wheel = 0.452 rad/s