Answer:
The second snowball hits the ground with a kinetic energy of 100 Joules
Explanation:
Given that,
From the edge of a roof you throw a snowball downward that strikes the ground with 100 J of kinetic energy. It is a case of conservation of energy.
At the highest point,

At lowest point,

From above two equation, we get :
Kinetic energy, K = 100 J
So, the second snowball hits the ground with a kinetic energy of 100 Joules. So, the correct option is (A).
Answer:
a) (95.4 i^ + 282.6 j^) N
, b) 298.27 N 71.3º and c) F' = 298.27 N θ = 251.4º
Explanation:
a) Let's use trigonometry to break down Jennifer's strength
sin θ = Fjy / Fj
cos θ = Fjx / Fj
Analyze the angle is 32º east of the north measuring from the positive side of the x-axis would be
T = 90 -32 = 58º
Fjy = Fj sin 58
Fjx = FJ cos 58
Fjx = 180 cos 58 = 95.4 N
Fjy = 180 sin 58 = 152.6 N
Andrea's force is
Fa = 130.0 j ^
We perform the summary of force on each axis
X axis
Fx = Fjx
Fx = 95.4 N
Axis y
Fy = Fjy + Fa
Fy = 152.6 + 130
Fy = 282.6 N
F = (95.4 i ^ + 282.6 j ^) N
b) Let's use the Pythagorean theorem and trigonometry
F² = Fx² + Fy²
F = √ (95.4² + 282.6²)
F = √ (88963)
F = 298.27 N
tan θ = Fy / Fx
θ = tan-1 (282.6 / 95.4)
θ = tan-1 (2,962)
θ = 71.3º
c) To avoid the movement they must apply a force of equal magnitude, but opposite direction
F' = 298.27 N
θ' = 180 + 71.3
θ = 251.4º
Answer:
a) 4.485 kg b) 3.94 kg
Explanation:
since the maximum tension the line can stand is 44 N and for question a the speed is constant (acceleration must be zero since the velocity or speed is not changing), F(tension) = mass * acceleration due to gravity (g) .
44 = m * 9.81m/s^2
m = 44/9.81 = 4.485kg
b) F(tension) = ma + mg ( where a is the acceleration of the body and g is the acceleration of the gravity)
44 = m (a +g)
44 = m (1.37 + 9.81)
44/11.18 = m
m = 3.94 kg
Answer:
9.21954 m/s
54 m/s²
Angle is zero
Explanation:
r = Radius of arm = 1.5 m
= Angular velocity = 6 rad/s
The horizontal component of speed is given by

The vertical component of speed is given by

The resultant of the two components will give us the velocity of hammer with respect to the ground

The velocity of hammer relative to the ground is 9.21954 m/s
Acceleration in the vertical component is zero
Net acceleration is given by

Net acceleration is 54 m/s²
As the acceleration is towards the center the angle is zero.