Answer:
if the river is 5km wide and is flowing at 4km/hr. eastwards find by scale ... Find either by scale drawing or by calculation (1) the direction in which he must ... He could row his boat directly across the river to point C and then run to B, or he ... A man who can swim at 5km/h in still water swims towards the east to cross arriver.
Explanation:
Answer:
29.4 N/m
0.1
Explanation:
a) From the restoring Force we know that :
F_r = —k*x
the gravitational force :
F_g=mg
Where:
F_r is the restoring force .
F_g is the gravitational force
g is the acceleration of gravity
k is the constant force
xi , x2 are the displacement made by the two masses.
Givens:
<em>m1 = 1.29 kg</em>
<em>m2 = 0.3 kg </em>
<em>x1 = -0.75 m </em>
<em>x2 = -0.2 m </em>
<em>g = 9.8 m/s^2 </em>
Plugging known information to get :
F_r =F_g
-k*x1 + k*x2=m1*g-m2*g
k=29.4 N/m
b) To get the unloaded length 1:
l=x1-(F_1/k)
Givens:
m1 = 1.95kg , x1 = —0.75m
Plugging known infromation to get :
l= x1 — (F_1/k)
= 0.1
Answer:
B=
≅8.06
Explanation:
Using the Pythagorean theorem:
=
+ 
where C represents the length of the hypotenuse and A and B the lengths of the triangle's other two sides, we can find out the lenght of B assuming the value of the hypotenuse being 9 and A being 4.
=
+ 
81= 16+ 
81-16= 
B=
≅8.06
Answer:

Explanation:
Given that
Length= 2L
Linear charge density=λ
Distance= d
K=1/(4πε)
The electric field at point P



So

Now by integrating above equation

the answer is not D ....... the answer is {B} if you got it right give me a 5 stars and a hard