A regular pentagon is a polygon with five sides of equal length.
The perimeter of a regular polygon is the number of sides (n) multiplied by the length of one side (s).
P=ns
100=5s
s=20
The length of each side is 20 inches
Answer:
The amount of work required to remove all of the water by pumping it over the side = 3.12 × 10⁶ lbs.ft
Step-by-step explanation:
Work done in moving anything from point A to point B = Fx
For this setup,
If we take an elemental vertical height, dx, The volume would be A.dx
where A = Cross sectional Area = πr² = π(18)² = 1017.88 ft²
dV = 1017.88 dx
The elemental force on that part will be
dF = ρg dV
ρg = 63.8 lbs/ft³
dF = 63.8 × 1017.88 dx = 64940.5 dx
F = ∫dF = 64940.5 dx
W = Fx = (∫dF)x = ∫ 64940.5x dx = 64940.5 ∫ xdx
We'll be integrating from (11 - 6) ft to 11 ft because that's the total height it'll be pumped through
W = 64940.5 (x²/2)¹¹₅ = 64940.5((11² - 5²)/2) = 3.12 × 10⁶ lbs.ft
Answer:
(A) The residents of Belmont are more likely to use public transportation because the city has the highest population density.
Step-by-step explanation:
correct on edge
The answer is four because if you lose two from the four you had you will still have a least 2 hope This helped
Answer:
I just took the test and aint gon cap i guessed on it but the answer is B.
f(c)=2/x and g(x)=2/x
sorry I late but i thought i should still tell
Step-by-step explanation: