Answer:
f(1.5) = _95_
The value indicates that after_1.5 hours_
hours of driving, Aubrey and Charlie will be_95_
miles from home.
Step-by-step explanation:
Answer:
Since the question requires you to give the answer in terms of steps/minute, the first step would be to convert hours to minutes:
12.5 hours = 750 minutes
Next, if he took 775 steps in 750 minutes, how many would he take in 1 minute?
This requires you to set up the question as a proportion:
(775 steps/ 750 minutes) = (x steps/1 minute)
(1 * 775)/750 = 31/30 = 1.033
he took ~1 step per minute
Answer:
15 ways.
Step-by-step explanation:
There are 5 ways to have 1 topping.
There are 5C2 = 5*4 / 2*1 = 10 ways of having 2 toppings.
Answer:
Assuming Ashley didn't take any week off. Ashley earning in the first year:
500*52=$26000
She earns the second year:
26000 * 1.2 = $31200
She spent 5%
31200 * 0.05 = $1560
The remaining yearly earning:
31200 - 1560 = $29640
Weekly earning:
29640 ÷ 52 = $570
Read more on Brainly.com - brainly.com/question/3450376#readmore
Probability for male = 75/400 = 3/16
Probability for groups = 175/400 = 7/16
Probability for female = 150/400 = 3/8
There is a 3/8 probability of the song being sung by a female vocalist.
⭐ Please consider brainliest! ⭐
✉️ If any further questions, inbox me! ✉️