Answer:
#Initialise a tuple
team_names = ('Rockets','Raptors','Warriors','Celtics')
print(team_names[0])
print(team_names[1])
print(team_names[2])
print(team_names[3])
Explanation:
The Python code illustrates or printed out the tuple team names at the end of a season.
The code displayed is a function that will display these teams as an output from the program.
Answer: 0.93 mA
Explanation:
In order to calculate the current passing through the water layer, as we have the potential difference between the ends of the string as a given, assuming that we can apply Ohm’s law, we need to calculate the resistance of the water layer.
We can express the resistance as follows:
R = ρ.L/A
In order to calculate the area A, we can assume that the string is a cylinder with a circular cross-section, so the Area of the water layer can be written as follows:
A= π(r22 – r12) = π( (0.0025)2-(0.002)2 ) m2 = 7.07 . 10-6 m2
Replacing by the values, we get R as follows:
R = 1.4 1010 Ω
Applying Ohm’s Law, and solving for the current I:
I = V/R = 130 106 V / 1.4 1010 Ω = 0.93 mA
The magnitude of applied stress in the direction of 101 is 12.25 MPA and in the direction of 011, it is not defined.
<u>Explanation</u>:
<u>Given</u>:
tensile stress is applied parallel to the [100] direction
Shear stress is 0.5 MPA.
<u>To calculate</u>:
The magnitude of applied stress in the direction of [101] and [011].
<u>Formula</u>:
zcr=σ cosФ cosλ
<u>Solution</u>:
For in the direction of 101
cosλ = (1)(1)+(0)(0)+(0)(1)/√(1)(2)
cos λ = 1/√2
The magnitude of stress in the direction of 101 is 12.25 MPA
In the direction of 011
We have an angle between 100 and 011
cosλ = (1)(0)+(0)(-1)+(0)(1)/√(1)(2)
cosλ = 0
Therefore the magnitude of stress to cause a slip in the direction of 011 is not defined.
Answer:
Force on the prototype is 5000 N
Solution:
As per the question:
Depth of water, x = 2.0 m
Flow velocity, v' = 1.5 m/s
Width of the river, w = 20 m
Force on the bridge pier model, F' = 5 N
Pressure, Ratio = Ratio of scale length
Scale = 1:10
Now,

where
P' = pressure on model
P = pressure on prototype

where
F' = Force on model
F = Force on prototype
A' = Area of model
A = Area of prototype
Now:


F = 5000 N