Answer:
90.77%
its capacity utilization rate for the month is 90.77%
Explanation:
The capacity utilisation rate can be expressed mathematically as;
Capacity utilisation rate = capacity used/Best operating level × 100%
Given;
Total Number of production time = 205hours
Production output/capacity used = 21400 units
Best operation rate = 115units/hour
Best operation output for the month of July( at best operation level )
=115units/hour × 205 hours = 23575 units
Capacity utilisation rate = 21400/23575 × 100%
= 90.77%
Models show how the atoms in a compound are connected.
Explanation:
- A substance will floats if it is having lower density than the density of the liquid in which it is placed.
- A substance will sink if it is having density greater than the density of the liquid in which it is kept.
Density of corn syrup = 
1) Density of gasoline = 
Density of the gasoline is less than the the density of corn syrup which means it will float in corn syrup.
2) Density of water = 
Density of the water is less than the the density of corn syrup which means it will float in corn syrup.
3) Density of honey = 
Density of the gasoline is more than the the density of corn syrup which means it will sink in corn syrup.
4) Density of titanium = 
Density of the titanium is more than the the density of corn syrup which means it will sink in corn syrup.
Explanation:
(a) Displacement of an object is the shortest path covered by it.
In this problem, a student is biking to school. She travels 0.7 km north, then realizes something has fallen out of her bag. She travels 0.3 km south to retrieve her item. She then travels 0.4 mi north to arrive at school.
0.4 miles = 0.64 km
displacement = 0.7-0.3+0.64 = 1.04 km
(b) Average velocity = total displacement/total time
t = 15 min = 0.25 hour

Hence, this is the required solution.