1. H+S=40
2. 19H+25S=922
From 1,
19H+19S=760
Subtract this from 2 to eliminate H,
19H+25S-19H-19S=922-760
6S=162
Solve for S, then use either equation to solve for H.
Answer:
2h x (l+b)
2x10 X (12+10)
20 X 22
44 cm cube is your answer...
Answer:
<h2>See the explanation.</h2>
Step-by-step explanation:
a.
The initial length of the candle is 16 inch. It also given that, it burns with a constant rate of 0.8 inch per hour.
After one hour since the candle was lit, the length of the candle will be (16 - 0.8) = 15.2 inch.
After two hour since the candle was lit, the length of the candle will be (15.2 - 0.8) = 14.4 inch. The length of the candle after two hours can also be represented by {16 - 2(0.8)}.
Hence, the length of the candle after t hours when it was lit can be represented by the function,
.
at t = 20.
b.
The domain of the function is 0 to 20.
c.
The range is 0 to 16.
3:2
for every 3 ounces of flour, you need 2 ounces of sugar
Answer:
99407/100000
Step-by-step explanation:
100000 - 593 = 99407