Answer:
The current equity is $32,000
Step-by-step explanation:
Here, we are to calculate the current equity of the House
Value of house initially is $150,000
loan borrowed is 80% of this
= 80/100 * 150,000 = $120,000
Now the house value is 140,000 and the loan amount is reduced to 12,000
The outstanding loan amount to pay would be 120,000-12,000 = 108,000
The current equity is thus = Assets - liability = 140,000-108,000 = $32,000
Answer:
If a mixture contains 1000 pounds of Arabica beans, there should be <u>250 pounds of Robusta beans</u> in the mixture.
Step-by-step explanation:
700A+1,200R=1,000,000
700(1000) +1,200R=1,000,000 - First, plug in the A value and simplify
.
700000+1,200R=1,000,000 - Then, subtract 700,000 from both sides.
1,200R=300,000 - Finally, divide by 1,200 on both sides of the equation.
R=250 - This is your value for R, or the Robusta beans.
<u>250 pounds of Robusta beans</u>
Hope this helps!
The probability that a freshman student at this school plays either a sport or a musical instrument is 0.74
Step-by-step explanation:
The addition rules in probability are:
- P(A or B) = P(A) + P(B) ⇒ mutually exclusive (events cannot happen at the same time)
- P(A or B) = P(A) + P(B) - P(A and B) ⇒ non-mutually exclusive (if they have at least one outcome in common)
∵ The probability that a freshman plays a sport is 0.55
∴ P(sport) = 0.55
∵ The probability that a freshman plays a musical instrument is 0.34
∴ P(music) = 0.34
∵ The probability that a freshman plays both a sport and a musical
instrument is 0.15
∴ P(sport and music) = 0.15
To find the probability that freshman student at this school plays either a sport or a musical instrument use the second rule above because it is non-mutually exclusive
∵ P(sport or music) = P(sport) + P(music) - P(sport and music)
∴ P(sport or music) = 0.55 + 0.34 - 0.15
∴ P(sport or music) = 0.74
The probability that a freshman student at this school plays either a sport or a musical instrument is 0.74
Learn more:
You can learn more about the probability in brainly.com/question/9178881
#LearnwithBrainly
To solve, we subtract 20x from both sides and subtract 600 from both sides:
Then, we simplify by dividing both sides by 10:
Thomas and Ken have to work 20 weeks for their earnings to be the same
Answer:
<u>0.9524</u>
Step-by-step explanation:
<em>Note enough information is given in this problem. I will do a similar problem like this. The problem is:</em>
<em>The Probability of a train arriving on time and leaving on time is 0.8.The probability of the same train arriving on time is 0.84. The probability of the same train leaving on time is 0.86.Given the train arrived on time, what is the probability it will leave on time?</em>
<em />
<u>Solution:</u>
This is conditional probability.
Given:
- Probability train arrive on time and leave on time = 0.8
-
Probability train arrive on time = 0.84
-
Probability train leave on time = 0.86
Now, according to conditional probability formula, we can write:
= P(arrive ∩ leave) / P(arrive)
Arrive ∩ leave means probability of arriving AND leaving on time, that is given as "0.8"
and
P(arrive) means probability arriving on time given as 0.84, so:
0.8/0.84 = <u>0.9524</u>
<u></u>
<u>This is the answer.</u>