Answer:
The answer is 9,360 direct labor-hours.
Explanation:
The first step is to calculate the direct labor-hours per unit. The second step is to calculate the total direct labor-hours required to produce the additional systems.
Step 1
Direct labor-hours per unit = Direct labor / Average wage rate per hour
Star100: Direct labor-hours per unit = 40 / $25 = 1.6
Star150: Direct labor-hours per unit = 50 / $25 = 2
Step 2
Total labor-hours required = Direct labor-hours per unit x Number of systems required
Star100: Total labor-hours required = 1.6 x 2,600 = 4,160
Star150: Total labor-hours required = 2 x 2,600 = 5,200
Combined direct labor-hours required = 4160 + 5,200 = 9,360
The relationship between cost, revenue and profit can be presented using the formula:
Profit = Revenue - Cost
However, in the table given, the number of bikes produces varies. We cannot properly compare the profits per day. To be consistent, let us determine the profit per unit of bike produced. Simply divide the profit with the number of bikes produced (1st column). After you see the results, we can see that the highest profit is $17.5 per unit of bike produced. Therefore, the maximum profit can be attained when 4 bikes are produced each day.
Answer:
A particular product line is most likely to be dropped when:
- its total fixed costs are more than its contribution margin
- its variable costs are more than its fixed costs
- its unavoidable fixed costs are more than its contribution margin.
Explanation:
The aim of every producer is to maximize profit and to make this possible, the cost of producing a particular product should fall below the contribution margin.
In the case that the gross profit is always negative due to high cost of production, further production should be discouraged.
The decision to drop a particular product line is usually reached when:
- Its total fixed costs are more than its contribution margin: Here, the company will run at a loss. It is sustainable to continue production..
- Its variable costs are more than its fixed costs: This is also an unfavorable situation that does not sustain mass production. Therefore, further production should discontinue.
- its unavoidable fixed costs are more than its contribution margin: At this rate, profit cannot be maximized. It is a lose-lose situation for the company.
Answer:
Lopez Sales Company
1. Amount of Gross Margin recognized by Lopez:
Sales = $81,600
Less cost of sales = $38,400
Gross Margin = $43,200
2. Amount of the gain on the sale of land recognized by Lopez:
Land:
Selling price = $81,000
less Cost = $43,200
Gain on sale = $37,800
Explanation:
a) Gross margin is the difference between the selling price and the cost price of a product. It is the profit determined before business running expenses are deducted to obtain the net income or margin.
It measures the ability of the business to generate enough income to cover expenses that are normally incurred in business, like rent, utilities, and salaries and wages.
b) The Gain on sale of any capital asset is the difference between the selling price and the cost (book value). This gain is reported separately in the income statement and is the subject of capital gains tax.
Answer: Please refer to Explanation
Explanation:
The terms will be listed in bold at the end of the statement. If you require further clarification please do comment.
a. The costs deducted from the contribution margin to determine the responsibility margin. TRACEABLE FIXED COSTS.
b. Cost to produce plus a predetermined markup. COST-PLUS TRANSFER PRICE
c. Fixed costs that are readily controllable by the manager. NONE
d. A subtotal in a responsibility income statement, equal to responsibility margin plus committed fixed costs. PERFORMANCE MARGIN.
e. The subtotal in a responsibility income statement that is most useful in evaluating the short-run effect of various marketing strategies on the income of the business. CONTRIBUTION MARGIN.
f. The subtotal in a responsibility income statement that comes closest to indicating the change in income from operations that would result from closing a particular part of the business. RESPONSIBILITY MARGIN.
g. The amount used in recording products or services supplied by one business unit to another. TRANSFER PRICE.