Answer:
The probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level and the test predicts the opposite to be true is 19.338% (Rounding to the next thousandth place)
Step-by-step explanation:
1. Let's review the information provided to us to answer the question correctly:
Probability that carbon emissions from the company’s factory exceed the permissible level = 35% = 0.35
Accuracy of the test of emissions level = 85% = 0.85
2. The probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level and the test predicts the opposite to be true is?
These two events, carbon emissions from the company’s factory and the accuracy of the test are independent events, therefore:
Probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level = 1 - 0.35 = 0.65
Probability that the test predicts the opposite to be true = 0..35 * 0.85 = 0.2975 (The opposite is that the carbon emissions from the company exceed the permissible level)
Probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level and the test predicts the opposite to be true is:
0.65 * 0.2975 = 0.193375
The probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level and the test predicts the opposite to be true is 19.338% (Rounding to the next thousandth place
MARK BRAINLIEST PLS
Since we know that they drove 210 and the amount of gas they used, put the miles over the amount of gas each person used
Given :
Initial concentration , 240 ppm .
Final concentration , 360 ppm .
To Find :
Percent increase.
Solution :
Percentage increase is given by :

Therefore , percent increase is 50 % .
Hence , this is the required solution .
The answer is probably 590,000 because isn't it subtraction