Answer:
59%
Step-by-step explanation:
The information from Satellite Company Y is:
65 people watch live and 94 people watch recorded.
The total number of people from Y is:
65 + 94 = 159
So the probability that a random person from Y watches recorded shows more often is given by the division of the number of people watching more recorded shows (94) over the total number of people (159):
Probability = 94 / 159 = 0.5912 = 59.12%
Rounding to nearest whole percent, we have 59%
Answer:
D. Obtain a cluster sample by randomly selecting 20 counties and visiting every restaurant within those counties.
Step-by-step explanation:
Since this executive wants to minimize cost and expenses he should use a cluster sample of 20 counties and using the selected counties as a representative of the whole. Cluster sampling is a good and useful way of doing market research. It is more economical than other sampling methods and as the executive cannot get information on the whole population, he would be able to get information from the clusters.
Step-by-step explanation:
The equation that Kaitlyn solved is as follows :
-5.4+x=12.2
The steps to solve it as follows :
Step 1. Add 5.4 to both sides,
-5.4+x+5.4=12.2+5.4
Step 2. 5.4 will cancel out as both have opposite signs
x=17.6
But Kaitlyn solved it as :
5.4.x=6.8
She has multiplied -5.4 and x which is wrong. The correct answer is 17.6.
When the ball will hit the ground, the height will be zero. So we need to replace

with 0 in our equation, and solve for

:


To solve this equation we are going to use the quadratic formula:

.
From our height equation, we can infer that

,

, and

. So lets replace those values in our quadratic formula to find



or


or

Since time cannot be negative,

is the solution of our equation.
We can conclude that the ball will hit the ground after
2.71 seconds.