The situation will be represented by linear equation, this is given by:
y=ax+b
where:
a=slope=rate
b=y-intercept
from our situation:
a=-1/20
b=5 ft
thus the equation modeling the situation will be:
y=-1/20x+5
Answer: y=-1/20x+5
Answer:
The answer to your question is the height of the lamp is 18.2 ft
Step-by-step explanation:
Data
Street lamp shadow = 31.5 ft
Street sign height = 8 ft
Street sign shadow = 14 ft
Street lamp height = x
Process
1.- To find the height of the lamp use proportions. In this kind of problem, we do not look for the length, but the shadow.
Street lamp height/street lamp shadow = street sign height/street sign
shadow
Substitution
x / 31.5 = 8 / 14
Solve for x
x = (31.5)(8) / 14
Simplification
x = 254.4 / 14
Result
x = 18.2 ft
Finding the slope of both coordinates, you'll get 15/2. The slopes are the same
If you would like to know how many people are going to Langdale, you can calculate this using the following steps:
18 people
half of them: 18/2 = 9 people
Result: 9 people are going to Langdale.
Answer: The system of equations has NO SOLUTION.
Step-by-step explanation:
The equation of the line in Slope-Intercept form is:

Where "m" is the slope and "b" is the y-intercept.
Given the following system of equations:

Write the first equation and solve for "y" in order to express it in Slope-Intercept form:

You can identify that:

Apply the same procedure with the second equation. Then:

You can identify that:

The slopes of both lines are equal, therefore the lines are parallel and the system has NO SOLUTION.