The theorem tells you angles complementary to the same angle are congruent. Both 4 and 1 are complementary to 5, so 4 and 1 are congruent.
The angle congruent to 4 is 1.

Now find equation of the graph. It passes through the point (2,3), and intersects y-axis at -2.
One is making 15,000 and the other is making 13,000 so yeah hope this is what you were looking for ^ !
311km/h = 86.389 m/s
<span>Initial KE </span>
<span>= 0.5 * 210 * 86.389^2 J </span>
<span>work done by force of ground </span>
<span>= F * 0.81 J </span>
<span>0.5 * 210 * 86.389^2 = 0.81 F </span>
<span>F = 967433.58 N </span>
<span>capsule's weight W= 210 * 9.81 = 2060.1 N </span>
<span>F = 469.6 times capsule weight ---answer</span>