Answer:
After one second, 130 ft
After two second , 60 ft
Step-by-step explanation:
Both boats are moving towards each other,
Speed of first boat = 40 ft/min.
Speed of second boat = 30 ft/min.
So, In one Second they must have covered a total distance of 40 + 30 ft
= 70 ft.
Total width of the lake = 200 ft
So, Distance remained between them after one second = 200 - 70 = 130 ft.
After two seconds , First boat will move my 80 ft and second one will move by 60 ft
So, distance between them will decrease by 140 ft.
Distance between the boats after two seconds = 60 ft.
Answer:
Step-by-step explanation:
Given is a triangle RST and another triangle R'S'T' tranformed from RST
Vertices of RST are (0, 0), (negative 2, 3), (negative 3, 1).
Vertices of R'S'T' are (2, 0), (0, negative 3), (negative 1, negative 1).
Comparing the corresponding vertices we find that x coordinate increased by 2 while y coordinate got the different sign.
This indicates that there is both reflection and transformation horizontally to the right by 2 units
So first shifted right by 2 units so that vertices became
(2,0) (0,3) (-1,1)
Now reflected on the line y=0 i.e. x axis
New vertices are
(2,0) (0,-3) (-1,-1)
Answer: D) 
Step-by-step explanation:
As per given , we have
Sample size : n= 15
sample mean : 
Sample standard deviation: s= $20
Since population standard deviation is unknown , so we use t-test.
Significance level for 95% confidence : 
Critical t-value :
[Using students' t-value table]
Required 95% Confidence interval :-

Hence, the required 95% confidence interval for the mean amount its credit card customers spent on their first visit to the chain's new store in the mall assuming that the amount spent follows a normal distribution.:

I think it is fair becasue you have the chance to win more than to lose point if get 1 or 6 you dont get nothing so that not a lose
Answer:
D
Step-by-step explanation:
We calculate the z-score for each
Mathematically;
z-score = (x-mean)/SD
z1 = (1.9-2.1)/0.2 = -1
z2 = (2.3-2.1)/0.2 = 1
So the proportion we want to calculate is;
P(-1<x<1)
We use the standard score table for this ;
P(-1<x<1) = P(x<1) -P(x<-1) = 0.68269 which is approximately 68%