answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lady_Fox [76]
1 year ago
7

For a luxury doughnut producer the average selling price is £2. The average variable cost is 40% of the selling price and its fi

xed cost per day is £300. Calculate total costs per day assuming it produces 400 doughnuts per day.
Mathematics
1 answer:
Cerrena [4.2K]1 year ago
6 0

Answer:

620

Step-by-step explanation:

selling 400 doughnuts means selling 800 £ worth of doughnuts. 800 x 0.4 ( to find 40 percent) = 320, + 300 because the the fixed cost = 620. :)

You might be interested in
Which function has a range of y < 3?
Setler79 [48]

Using a graphing tool

Let's graph each of the cases to determine the solution of the problem

<u>case A)</u> y=3(2^{x})  

see the attached figure N 1

The range is the interval--------> (0,∞)

y> 0

therefore

the function y=3(2^{x}) is not the solution

<u>case B)</u> y=2(3^{x})

see the attached figure N 2  

The range is the interval--------> (0,∞)

y> 0

therefore

the function y=2(3^{x}) is not the solution

<u>case C)</u> y=-2^{x}+3  

see the attached figure N 3    

The range is the interval--------> (-∞,3)  

y< 3

therefore

the function   y=-2^{x}+3    is the solution

<u>case D)</u> y=2^{x}-3  

see the attached figure N 4  

The range is the interval--------> (-3,∞)  

y>-3

therefore

the functiony=2^{x}-3 is not the solution

<u>the answer is</u>

y=-2^{x}+3

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
A self-serve frozen yogurt store made these graphs to study the data collected about its customers' purchases. Which statement i
Diano4ka-milaya [45]

Answer:

strawberry yogurt makes up less than 1/3 of their sales

Step-by-step explanation:

In the first graph, the strawberry yogurt is a little larger than 1/4. Second, the yogurt increases instead of decreases n the first six months. And third, the store actually sold a little less than 3,000 yogurts in November than in August.

3 0
1 year ago
Which system of equations can be used to find the roots of the equation 12 x 3-5x=2 x 2+x+6
kirill [66]

Answer:

Option (a) is correct.

The system of equation becomes

y=12x^3-5x\\\\ y=2x^2+x+6

Step-by-step explanation:

Given : Equation  12x^3-5x=2x^2+x+6

We have to construct a  system of equations that  can be used to find the roots of the equation 12x^3-5x=2x^2+x+6

Consider the given equation 12x^3-5x=2x^2+x+6

To construct a system of equation put both sides of the given equation equal to a same variable.

Let the variable be "y", Then the equation 12x^3-5x=2x^2+x+6

becomes,

12x^3-5x=y=2x^2+x+6

Thus, The system of equation becomes

y=12x^3-5x\\\\ y=2x^2+x+6

Option (a) is correct.

   

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
A composite figure is comprised of a square and 4 semicircles. How can you decompose the composite figure to determine its area?
tangare [24]

Answer:

As a square and four semi circles

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
-3x + 2c = -3, solve for x
xxMikexx [17]

Answer:

x=2c/3+1

Step-by-step explanation:

Subtract 2c from both sides.

−3x=−3−2c

The equation is in standard form.

−3x=−2c−3

Divide both sides by −3.

-3x/-3=-2c-3/-3

Dividing by −3 undoes the multiplication by −3.

x=-2c-3/-3

Divide −3−2c by −3.

x=2c/3+1

6 0
1 year ago
Other questions:
  • Question:twice as much as the sum of eighteen and eleven<br><br> in numbers and don't solve
    11·2 answers
  • How would you describe the U.S. dollar if the foreign exchange rate between the U.S. dollar and British pound changed from 1:1 t
    5·2 answers
  • Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce
    5·2 answers
  • milton purchases a 5-gallon aquarium for his bedroom.To fill the aquarium with water,he uses a container with a capacity of 1 qu
    5·2 answers
  • The table below represents the closing prices of stock ABC for the last 5 days. What is the r-value of the linear regression tha
    14·2 answers
  • Ed buys a vase for £24 and adds 25% onto the price before putting it into his shop window.
    9·1 answer
  • Which statement is true about the prime polynomial 2x2 + 3x + 3?
    11·1 answer
  • The coordinate values of the vertices of △klm are integers. triangle klm has vertices located at (1, 1), (5, 4) and (5, 1). whic
    12·1 answer
  • The price of a computer was decreased by 30% to £147. What was the price before the decrease?
    5·1 answer
  • You fly a hot air balloon 0.5 miles above the ground. What is the measure of BD⌢, the portion of Earth that you can see? Round y
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!