2.161616 as a fraction is 2 161616/1000000 in simplest form its 2 10101/62500
An=a1+d(n-1)
first term is -5 (only way for it to make sense)
common difference is proabtly 5
an=-5+5(n-1)
17th term
an=-5+5(17-1)
an=-5+5(16)
an=-5+80
an=75
17th term is 75
Answer: D) 
Step-by-step explanation:
As per given , we have
Sample size : n= 15
sample mean : 
Sample standard deviation: s= $20
Since population standard deviation is unknown , so we use t-test.
Significance level for 95% confidence : 
Critical t-value :
[Using students' t-value table]
Required 95% Confidence interval :-

Hence, the required 95% confidence interval for the mean amount its credit card customers spent on their first visit to the chain's new store in the mall assuming that the amount spent follows a normal distribution.:
