Answer:
A. 16
B. 57.14
Explanation:
forging presses = 20
setup time = 3 hours
Time required to produce 1 batch = 600 *45 s = 7.5 hours
total workforce = 7 in all;
a. no of forged parts produced in a month ;
total time required to produce 1 forged part = 3 + 7.5 = 10.5 hours;
working hours a day = 8 ;
total no of working days = 21/month;
total no of batches produced n= 21*8/10.5;
n = 16;
so no of parts = 16 * 600 = 9600;
b. labor productivity P= parts /work hour;
P = 9600/21*8 = 57.14
Answer:
$73.47
Explanation:
2.87 is the current dividend paid (D0)
Use that to find dividends for the next 5 years;
D1 = D0(1+g) ; g being the growth rate
D1 = 2.87(1.08) = 3.0996
D2 = 3.0996(1.08) = 3.3476
D3 =3.3476(1.08) = 3.6154
D4 = 3.6154(1.08) = 3.9046
D5 = 3.9046(1.08) = 4.2170
Next, find terminal cashflows;
D6 (yr 2024) = 4.2170 (1.03) = 4.3435
Find Present values of all the dividends using the 8% discount rate with the formula; PV = FV/
PV(D1) = 2.87
PV(D2) = 2.87
PV(D3) = 2.87
PV(D4)= 2.87
PV(D5)= 2.87
PV of terminal value; PV(D6 onwards) =
= 59.1223
Sum up the PVs to find value per share;
$2.87 +$2.87 +$2.87 +$2.87 +$2.87+ $59.1223 = $73.47
The ability of an organization to produce services that, by utilizing the consumer's five senses, have some uniqueness in their characteristics is experience differentiation.
Explanation:
Experience-based differentiation (EBD) which we describe as: a continuously loyalty-building systematic response to customer interaction. Don't linger on the word too much.
Organisations must pursue a multi-year path to achieve with EBD. This is why organisations will make this is one of every top business initiatives. In the financial sector, education and travel sectors we foresee EBD to make rapid progress.
WACOAL DIA, a luxury brand of WACOAL, is an example of marketing by which expertise in the procurement process has been improved.
Answer:
Twitter's amended S-1 filing
Maximum estimated capital expenditures in 2013:
= $98 million
Explanation:
Twitter's capital expenditures in 2013 can be estimated by subtracting the long-term or non-current assets of 2012 from 2013.
The 2013 long-term assets (Property and equipment, net) are worth $284,024,000
The 2012 long-term assets (Property and equipment, net) are worth $185,574,000
The capital expenditure in 2013 = $98,450,000
The implication is that Twitter added to (or increased) its property and equipment by $98,450,000, which represent new capital expenditures in 2013.
Twitter filed SEC Form 1-A (S-1) with the Securities and Exchange Commission (SEC) when it was seeking exemption for registration requirements for its public offerings as an "emerging growth company," as it is "allowed by the federal securities laws to elect to comply with certain reduced public company reporting requirements for future filings."
Answer:
Not change
Explanation:
In the long run we expect firms to earn zero profits. With competitive markets for both inputs and output, and with constant returns to scale, a doubling of all inputs would lead to twice as much output, twice as much revenue, and twice as much cost.