Answer:
Years to Maturity = 12.53
Explanation:
Coupon Rate = 7.00%
Coupon Periods = 2
Perpetuity Value = 1,041.67
Price = 1,023.46
Discounted Perpetuity Value = 455.17
Yield to Maturity = 6.72%
Annuity Value = 586.49
Discounted Face Value = 436.97
Semiannual Coupon = 35.00
Price 1,023.46
Periods to Maturity = 25.05
Semiannual Yield = 3.36%
Years to Maturity = 12.53
Answer:
A. Merit Pay - 2. Equity Theory
B. Gain sharing 3. Goal-setting Theory: Unit-Focused
C. Piece-Rate Systems 4. Goal-setting Theory: Individual-Focused
D. Recognition Awards 1. Expectancy Theory Instrumentality
E. Lump-Sum Bonuses 5. Extrinsic Motivation
Explanation:
Employee motivation is dependent on many factors. A person may be motivated just if his work is appreciated. He feels that his work is appreciated and for this reason he is motivated to perform better. Some people consider pay rise or monetary rewards as their motivation factor. Some people finds more authority as their motivating factor. They feel motivated if they are given more challenging work and more authority.
Answer:
$846,000
Explanation:
Paid in capital = Par value of shares + Share premium paid or Additional paid in capital
So,
Par value of total issued shares = (54000 + 36000) * 7 = $630,000
Premium can be calculated as
for 54000 shares = 9 - 7 = $2/share
or 36000 shares = 10 - 7 = $3/share
this gives us a total additional paid in capital of
= (54000 * 2) + (36000 * 3) = $216,000
Paid in capital = 216000 + 630000 = $846,000
Note that capital dividends are deducted from the premium account where as cash dividends are deducted from retained earnings leaving no impact on paid in capital. We are assuming cash dividends.
Answer:
The correct answer is C. Shows the maximum attainable combinations of two goods that may be produced with available resources.
Explanation:
The Production Possibilitiy Frontier (PPF) shows the most optimal usage of a a limited amount of resources to produce two separate goods and obtain the maximum production output possible. This theory is applicable only to the production of 2 products and demonstrates the concept of cost of opportunity. Producing more of one of the products means producing less of the other, as the resources are scarce.
Answer:
Instructions are below.
Explanation:
Giving the following information:
The marketing manager believes that increasing advertising costs by $74,000 in 2020 will increase the company’s sales volume to 12,700 units.
<u>We weren't provided with enough information to solve the requirement. But, I will provide the general structure:</u>
<u></u>
Sales= (number of units*selling price per unit)=
Total variable cost= (total variable cost per unit*number of units)=
Contribution margin=
Fixed costs= (fixed costs + incremental fixed costs)=
Net operating income
<u>If we want to determine the effect on income without an income statement:</u>
Effect of income= incremental units*contribution margin - incremental fixed costs
Contribution margin= selling price - unitary variable cost