Suppose the spinner lands on <em>a</em>. There's a 1/3 chance that it'll land on <em>a</em> the second time.
Suppose the spinner lands on <em>b</em>. There's a 1/3 chance that it'll land on <em>b</em> the second time.
Suppose the spinner lands on <em>c</em>. There's a 1/3 chance that it'll land on <em>c</em> the second time.
We've covered all possibilities for the first spin, and they're all equal, so their average is 1/3.
The probability that it'll land on the same letter twice is 33.3%.
Answer:
The Answer is B
Step-by-step explanation:
Edgenuity ;)
Answer:
A number line going from negative 7 to negative 1. A closed circle is at negative 5. Everything to the right of the circle is shaded.
Step-by-step explanation:
-4.4 ≥ 1.6 x - 3.6
Solving for the value of x,
1.6 x ≤ -4.4 + 3.6
1.6 x ≤ - 0.8
Dividing 1.6 from both sides to know value of x
x ≤ - 0.5
Peyton is 28 years old
Justin is 7 years old
Matt is 4 years old
Felecia's husband will catch up to her 1 hour 30 minutes after leaving.
Step-by-step explanation:
Step 1; Felecia is traveling at 45 mph, her husband starts 20 minutes after her but travels at a speed of 55 mph. So first we need to calculate how much of a head start Felecia got.
Head start =
× 45 miles an hour = 15 miles.
So Felecia got a head start of 15 miles.
Step 2; Since Felecia and her husband are traveling at different rates, we can determine how much distance there is between them. Since Felecia is traveling at 45 mph and her husband is traveling at 55 mph, their gap in between is closing at a rate of 55 - 45 = 10 miles every hour. So for every hour, the gap between them is closing by 10 miles.
Total gap initially = 15 miles.
The rate at which gap is being closed = 10 miles an hour.
Time to close the gap = 15 / 10 = 1.5 hours.