answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kruka [31]
1 year ago
14

the weight of a bag of golf balls varies directly as the number of golf balls in the bag.If a bag of 69 gold balls weighs 2,553

grams how many golf balls are in a bag that weighs 1,110 grams?​
Mathematics
1 answer:
seropon [69]1 year ago
4 0

Answer: 30

Step-by-step explanation:

Given :The weight of a bag of golf balls varies directly as the number of golf balls in the bag.

Let x be the number of golf balls in a bag that weighs 1,110 grams.

Then we have the following direct variation equation,

\dfrac{x}{1110}=\dfrac{69}{2553}

Multiply 1110 both sides , we get

x=\dfrac{69}{2553}\times1110=30

Hence, there are 30 balls in the bag.

You might be interested in
I need to solve this equation: x= r-h/ y<br> for h and then for r
ololo11 [35]
X= r-h/y
h= xy-r/-1
r= xy+h
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Ralph is paid twice per month. His work offers a flexible-spending account to be used for medical expenses. This plan allows Ral
slava [35]
In this question, we're assuming Ralph had 0 in his saving funds to start with.

The glasses cost 1200 dollars.

There are 12 months in a year.

Each month, Ralph is given his check two times, that means that Ralph receives his check 2(12), or 24, times per year.

Divide 1200 (the cost of the glasses) by 24 (the amount of times Ralph is given his check)

1200 / 24
Divide both numerator and denominator by 12
100 / 2
Simplify
50

Ralph should have put 50 dollars per pay check to pay for the glasses.

A is your answer.

Have an awesome day! :)
6 0
2 years ago
Mr. Nasser asks four of his students to measure four different objects. Here are the results.
umka21 [38]

Answer:

kamusta

Step-by-step explanation:

4 0
1 year ago
PLEASE HELP ME School rules permit no fewer than 2 teachers per 25 students. There are at least 245 students enrolled in the sch
Simora [160]
Its acualy b man sry 
9 0
1 year ago
Read 2 more answers
A truck travels 500 miles at an average speed of 60 miles per hour on a return trip on the same route and travels at an average
marta [7]

The return trip took 1 hour 42 minutes longer

Further explanation:

The distance will remain same on return.

The formula for speed is given by:

Speed=\frac{Distance}{Time}

Let d be the distance

s1 be the speed while going and s2 be the speed while returning

and

t1 be the time while going and t2 be the time while returning

d=500 miles

s1=60 miles per hour

s2=50 miles per hour

We have to calculate time for both trips,

So,

<u>Time while Going:</u>

<u>s_1=\frac{d}{t_1}\\t_1=\frac{d}{s_1}</u>

<u>Putting the values of d and s1</u>

<u>t_1=\frac{500}{60}\\=8.3\ hours</u>

<u>Converting 8.3</u>

8 will be the hours,

for 0.3 hour

0.3*60=18 minutes

The first trip took 8 hours and 18 minutes.

<u>Time while returning:</u>

s_2=\frac{d}{t_2}\\t_2=\frac{d}{s_2}

Putting the values of d and s1

t_2=\frac{500}{50}\\=10\ hours

The difference of both times is: 1 hour 42 minutes

So,

The return trip took 1 hour 42 minutes longer

Keywords: Time, Distance, Speed

Learn more about movement at:

  • brainly.com/question/2367554
  • brainly.com/question/2670657

#LearnwithBrainly

8 0
1 year ago
Other questions:
  • there are 104 students in the fourth grade at Allisons school. one day 15 4th graders were absent how many 4th graders were at s
    7·1 answer
  • What is the value of the 3 in 18.35
    6·2 answers
  • the deli scale weighs meat and cheese in hundredths of a pound, same put 5/10 pound of pepperoni on the deli scale .what weight
    5·2 answers
  • Given two vectors a⃗ =4.00i^+7.00j^ and b⃗ =5.00i^−2.00j^ , find the vector product a⃗ ×b⃗ (expressed in unit vectors). what is
    11·2 answers
  • Carolina is mowing lawns for a summer job. For every mowing job, she charges an initial fee plus \$6$6dollar sign, 6 for each ho
    10·1 answer
  • Orange M&amp;M’s: The M&amp;M’s web site says that 20% of milk chocolate M&amp;M’s are orange. Let’s assume this is true and set
    10·1 answer
  • Kelly runs a distance of 100 metres in a time of 10.52 seconds.
    15·1 answer
  • Rodolpho uses a prepaid gas card to spend $35 each week for gas. After the first week, he has $140 left on the card. After every
    11·1 answer
  • Maria has already written 2/5 of her 1,000 word essay. If she continues writing at the same pace of 6One-half words per minute,
    11·1 answer
  • Jaina and Tomas compare their compound interest accounts to see how much they will have in the accounts after three years. They
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!