answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
joja [24]
2 years ago
9

Which model shows 64−−√3=4 ?

Mathematics
1 answer:
Kipish [7]2 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

model C

You might be interested in
Estimate the unit rate if 12 pairs of socks sell for $5.79.
11111nata11111 [884]
If 12 pairs of socks sell for $5.79, then the unit rate is 12 : 5.79. If we want to find a unit rate for one pair of socks, we need to divide 5.79 by 12:
5.79 / 12 = 0,4825
So the unit rate is 1 : 0.4825
Hope this was helpful, and if so, please mark as brainliest. ((: Thank you!
3 0
1 year ago
Benito and Tyler are painting opposite sides of the same fence. Tyler has already painted 19 ½ feet of his side of the fence whe
rewona [7]

Answer:

Part A: The time it will take for both of them to painted equal number of feet is 4.875 minutes

The number of feet Benito will have painted when the two sides have equal length is 73.125 feet

Part B: It is not true that Tyler will finish painting his side of the fence before Benito finishes painting his

Part C: Time to rest is 1.864 minutes

Step-by-step explanation:

The given information are;

The length of fence Tyler already painted when Benito started = 19 ¹/₂ feet

Benito paints 15 feet/minute

Tyler paints 11 feet/minute

Length of fence = 150 feet

Part A:

The time it will take for both of them to painted equal number of feet is given as follows;

11×t + 19.5 = 15×t

4×t = 19.5

t = 19.5/4= 4.875 minutes

The time it will take for both of them to painted equal number of feet = 4.875 minutes

The length Benito will have painted when the two sides have equal length = 15 × 4.875 = 73.125 feet

Part B: The time it will take Tyler to finish painting his side of the fence is given as follows;

11 × t + 19.5 = 150

t = (150 - 19.5)/11 ≈ 11.864 minutes

While the time it will take Benito to finish painting his side of the fence is given as follows;

15 × t  = 150

t = 150/15 ≈ 10 minutes

Therefore it is not true that Tyler will finish painting his side of the fence before Benito finishes painting his

Part C: Given that Benito finishes before Tyler, the length of time Benito gets to rest is given as follows;

Time to rest = Time Tyler takes to finish - Time Benito takes to finish

Time to rest = 11.864 - 10 = 1.864 minutes.

5 0
2 years ago
A test is conducted to compare the tread wear of certain type of tires on highways paved with asphalt and highways paved with co
zimovet [89]

Answer:

Yes it does

Step-by-step explanation:

We can use two sample t-test to draw the conclusuion. However, by looking at the information of mileage of tyres on asphalt and concrete-paved highways, we can say that since mean milege of tyres on concrete is lesser, tyres wear faster on concrete-paved highways.

4 0
1 year ago
A newly hired basketball coach promised a high-paced attack that will put more points on the board than the team’s previously te
puteri [66]

Answer:

a. z = 2.00

Step-by-step explanation:

Hello!

The study variable is "Points per game of a high school team"

The hypothesis is that the average score per game is greater than before, so the parameter to test is the population mean (μ)

The hypothesis is:

H₀: μ ≤ 99

H₁: μ > 99

α: 0.01

There is no information about the variable distribution, I'll apply the Central Limit Theorem and approximate the sample mean (X[bar]) to normal since whether you use a Z or t-test, you need your variable to be at least approximately normal. Considering the sample size (n=36) I'd rather use a Z-test than a t-test.

The statistic value under the null hypothesis is:

Z= X[bar] - μ  = 101 - 99 = 2

σ/√n 6/√36

I don't have σ, but since this is an approximation I can use the value of S instead.

I hope it helps!

7 0
1 year ago
Almonds cost $5.20 per pound Raisins cost $2.75 per pound Priya spent $11.70 of buying almonds & raisins Equation: 5.20+2.75
murzikaleks [220]

Answer:

If she bought 2lbs of almonds, she bought 0.4lbs of raisins. If she bought  1lb of almonds, she can buy up to 2.36lbs of raisins. If she bought 0.64lbs of almonds, she can buy up to 1.9lbs of almonds.

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Micah is buying items for a birthday party. If he wants to have the same amount of each item, what is the least number of packag
    9·2 answers
  • In the trapezoid at the right, BE= 2x-8, DE= x-4, and AC= x+2
    13·1 answer
  • Find the solution of the following equation whose argument is strictly between 270^\circ270 ∘ 270, degree and 360^\circ360 ∘ 360
    8·1 answer
  • Your marketing agency wants to send a survey to 500 people. You desire the respondents to represent the full range of incomes un
    10·2 answers
  • A certain type of thread is manufactured with a mean tensile strength of 78.3 kilograms and a standard deviation of 5.6 kilogram
    15·1 answer
  • a college professor teaches a class of 80 students. fourteen students are business majors, six are education majors, and the res
    12·1 answer
  • Pablo shares 525 cupcakes in the ratio of 3:4 between his
    8·1 answer
  • Hank invested a total of $20,000, part at 7% and part at 10%. How much did he invest at each rate if the total interest earned i
    6·2 answers
  • Casey is deciding which of two landscapers to hire. Each landscaper charges an hourly rate plus a fee for each job. Casey correc
    14·2 answers
  • A company makes 150 bags.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!