Question says that Wong’s Garage buys quarts of motor oil by the gross (144 units) for $0.75 per quart.
That means cost of 1 quart motor oil = $0.75
Now it says that Wong’s changes the oil in customers’ cars and marks up the oil 175% of the cost.
So that means selling price of the 1 quart of the motor oil
= 175% of original price
= 175% of 0.75
= 1.75* 0.75
= 1.3125
Which is approx $1.31
Hence final answer is $1.31
The minimum amount of trips would be 5. This is because in one trip he can only carry 3, so you would take 5 times 3. You may think it should be 4 trips, but 12 is 1 short of 13,so you would have to make one extra trip to get all 13 bottles.
(12 - 9) / 12 = (40 - x) / 40
3/12 = (40 - x) / 40
40(1/4) = 40 - x
10 = 40 - x
10 - 40 = -x
-30 = -x
30 = x <=== percent decrease from 40 to 30
Answer:
She traveled a total of 2875 metres during practice.
Step-by-step explanation:
Doris ran 2.5 kilometres, then sprinted 300 meters and finally walked 1/4 of the distance she sprinted.
To find the total distance that she traveled, we simply add the distance that she ran, sprinted and walked.
We will convert all distances to metres.
She ran 2.5 kilometres:
1 km = 1000 m
2.5 km = 2.5 * 1000 = 2500 m
So, she ran 2500 m.
She sprinted 300 m.
Se walked 1/4 the distance that she sprinted:
1/4 * 300 = 75 m
She walked 75 m.
Therefore, the total distance she traveled is:
2500 + 300 + 75 = 2875 m
She traveled a total of 2875 metres during practice.