The accepted concentration of chlorine is 1.00 ppm that is 1 gram of chlorine per million of water.
The volume of water is
.
Since, 1 gal= 3785.41 mL
Thus, 
Density of water is 1 g/mL thus, mass of water will be
.
Since, 1 grams of chlorine →
grams of water.
1 g of water →
g of chlorine and,
of water →86.6 g of chlorine
Since, the solution is 9% chlorine by mass, the volume of solution will be:

Thus, volume of chlorine solution is 9.62\times 10^{2} mL.
<u>Answer:</u>
Specific heat of a substance is the value that describe how the added heat energy of substance has the impact on its temperature.
Unit is <em>
</em>
<em>C = Q/m. ∆T</em>
<em>C – Specific heat
</em>
<em>Q- heat energy (J)</em>
<em>M – Mass (Kg)</em>
<em>∆T- change in temperature (K) </em>
<u>Explanation:</u>
<em>Given data:</em>
<em>M= 140 g = 0.14 Kg</em>
<em>Q – 1080 Joules.</em>
<em>∆T – 98.4 – 62.2 = 36.2</em>
Substituting the given data in Equation
<em>Specific heat of Aluminium =
</em>
32’ns()3 jsjsusiiaaiaoaoididudud
Here, we have to get the number of atoms present in the 100 plane of the FCC crystal lattice.
There will be 2 atoms in 100 plane of FCC crystal lattice.
In the face centered crystal (FCC) lattice there are atoms at each corner of the cube and each are shared by 4 another atoms. And an atom is present at the face of the crystal.
For the 100 plane of the Miller indices the intercepts are a, ∞, ∞ or 2a, ∞, ∞.
Thus, for the 4 atoms of the corner at the cube shared by 4 other atoms will contribute, 4 ×
= 1 and the un-shared atoms at the face will contribute another 1, which make the total atom 1 + 1 = 2.
Answer:
1.72 L
Explanation:
Initial Temperature of the gas T =90°+273= 363 K
Initial Volume of the gas V1= 1.41 L
Final temperature of the gas T2= 170°c +273= 443 K
Final volume of the gas V2= ????
Using Charles law;
V1/T1 = V2/T2
V1T2= V2T1
V2= V1T2/T1
V2= 1.41×443/363
V2= 1.72 L