Complete question:
The marginal utility of the last unit of apples consumed is 12 and the marginal utility of the last unit of bananas consumed is 8. What set of prices for apples and bananas, respectively, would be consistent with consumer equilibrium
a. $8 and $12
b. $6 and $4
c. $16 and $9
d. $4 and $6
Answer:
$6 and $4 set of prices for apples and bananas, respectively, would be consistent with consumer equilibrium.
Explanation:
Given,
The marginal utility of the last unit of apples consumed = 12
The marginal utility of the last unit of bananas consumed = 8
Now ,
To find :
The market level for apples and bananas, respectively, will be compatible with the consumer's equilibrium:
=
= $6
=
= $4
$6 and $4 set of prices for apples and bananas, respectively, would be consistent with consumer equilibrium.
Answer:
Video Games = 35%
Explanation:
As for the provided information, we have:
Operating Income given is exclusive of Depreciation and amortization as operating income do not include so:
Therefore:
EBITDA as percentage of Revenue shall be :

For each segment the calculation shall be:
Film =
= 30%
Theme Park =
= 32%
Video Game =
= 35%
Since the highest percentage is that of video games, it is the most productive.
The options provided do not relate to this question.
Answer:
Total production requirements for 3 months = 665720 units
Explanation:
The opening inventory in July should have been 200000 * 0.8 = 160000 units
However there is a shortage of 10000 units as opening inventory is 150000 units.
- July sales are expected to be 200000 units.
- August sales will be = 200000 * 105% = 210000 units
- September Sales will be = 210000 * 105% = 220500 units
- October Sales will be = 220500 * 105% = 231525 units
The production requirement is to produce enough to match this month's sale along with 80% of next months sale.
The production requirement for 3 months ending 30 september will be,
- July = (200000-150000) + 0.8 * 210000 = 218000 units
- August = 210000 * 0.2 + 220500 * 0.8 = 218400 units
- September = 220500 * 0.2 + 231525 * 0.8 = 229320 units
Total production requirements for 3 months = 218000 + 218400 + 229320 = 665720 units
Answer:
The company's return on investment (ROI) is <u>29.45%</u>.
Explanation:
Return on investment (ROI) is a profitability ratio that gives investors the opportunity to know the level of efficiency of each amount of dollar invested in a project at producing a profit.
Return on investment (ROI) can be computed using the following formula:
ROI = Net operating income / Average operating assets ............ (1)
Since;
Net operating income = $39,760
Average operating assets = $135,000
We therefore substitute the values into equation (1) and have:
ROI = $39,760 / $135,000 = 0.2945, or 29.45%
Therefore, the company's return on investment (ROI) is <u>29.45%</u>.
Answer:
A. Verify that the controls have been implemented (placed in operation).
Explanation:
The companies should have a fair policy of internal controls. It should basically have a policy which regulates and monitors all the transactions of each individual. It shall certainly be developed so that the work of one individual is monitored by the other automatically.
When the documentation is done, of such policies and controls by the auditor, he shall satisfy himself by counter checking that the procedures and practices laid are implemented properly.
So that there are no loop holes, and the management shall be held responsible for any procedure documented and not followed practically.