Answer:
the amount of write-offs during the year= $28,000
Explanation:
Amount written off = Beginning allowance for doubtfull accounts + Bad debts expense - Closing allowanve for doubtfull accounts
= 54000+48000-74000
= 28000
Answer:
Option (C) is correct.
Explanation:
The dollar profit/loss and holding period return is computed as follows:
Dollar profit/loss will be:
= Stock sold one year later - Purchasing price of stock + Dividend paid
= $51.38 - $47.50 + $0.72
= $4.60
Holding period return will be:
= (Stock sold one year later - Purchasing cost of stock + Dividend paid
) ÷ Purchasing price of stock
= ($ 51.38 - $ 47.50 + 0.72) ÷ $47.50
= 9.68% Approximately
So, the correct answer is option C i.e. $4.60 ; 9.68%
The answer is true but other factor may come into play such as the cost and reliability of the supplier so these should be taken into account when choosing a supplier
Systematic sample
When preparing a representative sample from a list of 200 customers who complained about errors in their statements, this type of sample might select every tenth customer for review.
Answer:
s = $13,014.22
Explanation:
Sample values: $40,632, $35,554, $42,192, $33,432, $69,479 and $43,589
Sample size = 6
The standard deviation of a sample (s) is given by:

Where X is the sample mean, n is the sample size, and xi is each value in the sample.
The sample mean is given by:

The standard deviation is:
