Down payment is 20% of the price of the home. Since the couple saved $35,000, and assuming they will pay the whole money as down payment, the highest priced home they can get is a price whose 20% is $35,000.
We can setup an equation in x (being the price of home) to get the price of the most expensive home they can buy.
<em>Which number (x) , multiplied by 20%, is equal to $35,000?</em>
<em>
</em>
So, the most expensive house they can buy is worth $175,000.
ANSWER: $175,000
Gross pay is 1020.00
fed tax is 107.00
social security is 6.2% of gross pay......6.2% of 1020.00 =
0.062(1020) = 63.24
medicare is 1.45% of gross pay....1.45% of 1020.00 =
0.0145(1020) = 14.79
state tax is 19% of fed tax....19% of 107.00 =
0.19(107) = 20.33
therefore, her net pay is : 1020 - (107 + 63.24 + 14.79 + 20.33) =
1020 - 205.36 = 814.64
answer : the net pay is correct <==
Answer:
141
Step-by-step explanation:
Subtract 2 from 284(for the length of 1 on each side) and divide 282 by 2 to get 141
Part A
Total number of litres in the punch = grape juice + lemon lime soda
let grape juice be

, and lemon-lime soda be

the expression for the total number of litres in the punch is given by

We know the number of litres for the lemon-lime soda, hence the expression is

Part B:
40% of the punch is lemon-lime soda which is 2 litres
That means every 1 litre represents 20% of the punch
60% of the punch is grape-juice, hence 60÷20 = 3 litres of grape juice
Answer:
Alexandram has greater weekly expenses
They charge the same price
Step-by-step explanation:
I got this answer for khan academy!