Answer:
6ab
Step-by-step explanation:
3*2*a*b=6*ab=6ab
Please mark as Brainliest! :)
Have a nice day.
Answer:
Step-by-step explanation:
The distance the light traveled to the ground is the range of the plane expressed as:
R = U*√2H/g
U is he velocity
H is the max height
g is the acc. due to gravity
Let us get U first using the formula
H = u²sin²Ф/2g
1000 = u²sin²60/2(9.81)
1000*19.62 = 0.8660u²
19620 = 0.8660u²
u² = 19620/0.8660
u² = 22655.88
u = √22655.88
u = 150.52m/s
Next is to get the range
R = 150.52√2(1000)/9.81
R = 150.52 √2000/9.81
R = 150.52√203.87
R = 150.52*14.28
R = 2149.16m
Hence the distance the light traveled to the ground is 2,149.16m
For 5 sodas sold, there are 9 teas sold
the ratio is tea: soda, or 9:5
B) 9:5 is your answer
hope this helps
Answer:
B
Step-by-step explanation:
2/7 I Hope i helped
The answer can't be C or D because the unit of volume is always cubed. The formula for volume of cylinder is (pi)(r^2)(h) . The pi(r^2) part is the formula for area of a circle which is what the base of the cylinder is. Fortunately the area is already given as 28.2. Plug that into the volume formula and plug in 3.1 for the height and multiply. I get 87.42 and the answer choice B seems to be the closest option