Idk if this is correct but ugh ill try my best
B = 55 + .6x
65 = 55 + .6x
subtract 55 from each side
10 = .6x
Multiply each side by .6 =
6 = x or in this case m
A charges les than B when m > 6
tell me if I'm wrong if I am
Answer:
Kadeem will take 0.166 h more to complete the course.
Step-by-step explanation:
The speed is the rate at which the distance changes, when the speed goes up the distance changes more quickly, therefore if the distance is the same and the speed is higher the one who will take longer is the one that has less speed. In this case the one who will take longer to drive the 25 miles is Kadeem, since he's driving at 50 mph. In order to calculate how much longer we need to calculate the time at which each of them complete the course, this is shown below:
time = distance/speed
For Kadeem:
time = 25/50 = 0.5 h
For Quinn:
time = 25/75 = 0.334 h
The difference between the is 0.5 - 0.334 = 0.166 h.
Let L be the length of one side of Kamila's bedroom (since her bedroom is square, the area would be L x L). Then the width of her living room is 1.25L. So:
18*1.25L=2.5(L)²
22.5L=2.5L²
L=22.5/2.5=9
Kamila's bedroom is 9'x9'; her living room is 11.25'x18'. ☺☺☺☺
Answer:
A
Step-by-step explanation:
15*18=270.
270-46.50=223.5
223.5-129.95=93.55.
A. $93.55
Answer:
It has millions of tickets. On each ticket is written a number a dollar amount. The exact average and SD are unknown but are estimated from the sample to be $20,000 and $5,000 respectively.
Step-by-step explanation:
Given that:
sample size n = 1600
sample mean
= 20000
standard deviation = 5000
The objective is to choose from the given option about what most closely resembles the relevant box model.
The correct answer is:
It has millions of tickets. On each ticket is written a number a dollar amount. The exact average and SD are unknown but are estimated from the sample to be $20,000 and $5,000 respectively.
However, if draws are made without replacement, the best estimate of the average amount for the bride will be $20,000
Similarly, the standard error for the sample mean = 


the standard error for the sample mean = 125