Answer:
D.) Elliott has 212 cans, Amelia has 45 cans
Step-by-step explanation:
257 = x + (5x - 12)
257 = 6x - 13
+13 +13
270 = 6x
/6 /6
45 = x (the amount of Amelia's cans)
257 - 45 = 212 (the amount of Elliott's cans)
please rate and thank : )
The answer is 30.
There are 16 cups in a gallon. And 120 minutes in 2 hours. so multiple
16*120 which is 480. Then divide 480/120 and get 30 as your answer
<u>Solution-
</u>
A researcher placed a petri dish with 32,000 bacterial cells. One hour after being placed in the vacuum chamber, the number of cells in the petri dish had halved. Another hour later, the number of cells had again halved.
This can be represented as exponential decreasing function,

Where,
-
a = starting amount = 32000
- r = rate = 50% = 0.5 as the sample becomes halved in each hour
- x = hours
Putting the values,


y-intercept means, where x=0, so

The coordinate of this poin will be (0, 32000)
This means when x=0 or at the starting of the research, the number of bacteria cells was 32000.
After 3 hours, number of bacteria cells will be,



The coordinate of this point will be (3, 4000)