Answer:
2.28%
Step-by-step explanation:
Let X be the number of books borrowed from a library each week
Given that X is normal with mean = 190 and std dev = 30
Thus Z score would be
Z=
Required probability or chance = P(X>250)
=P(
=P(Z>2)
=0.5-0.4772
=0.0228
=2.28%
2 shelves will display 2 cars because if 8 shelves display 1 car then there would be missing 4 cars to display and if you display 2 cars in one shelf you will need 2 shelves
Answer:
20
Step-by-step explanation:
Answer: the system of equations are
x + y = 35
3x + 2y = 100
Step-by-step explanation:
Let x= the number of short answer questions.
Let y= the number of multiple choice questions.
Noah wants 35 questions on the exam. This means that
x + y = 35
He plans to mix short answer questions, worth 3 points, with multiple choice questions worth 2 points. This means that x short answer questions will give 3x points and y multiple choice questions will give 2y points
Since the exam is worth 100 points, then,
3x + 2y = 100 - - - - - - - -1
Substituting x = 35 - y into equation 1, it becomes
3(35 - y) + 2y = 100
105 - 3y + 2y = 100
y = 105 - 100 = 5
x = 35 - y = 35 - 5
x = 30