<h3>It costs $ 22.5 for mike and his friend to rent paddle board for 3 hours</h3><h3>Mike has $ 2.5 remaining after rental</h3>
<em><u>Solution:</u></em>
Given that,
Mike has $25.00 to rent paddleboards for himself and a friend for 3 hours
Each paddleboard rental costs $3.75 per hour
So there are two persons = mike and his friend
1 hour = $ 3.75
Therefore, for 3 hours:

<em><u>Thus for two person:</u></em>
11.25 + 11.25 = 22.5
Thus it costs $ 22.5 for mike and his friend to rent paddle board for 3 hours
Remaining amount = 25 - 22.5 = 2.5
Thus Mike has $ 2.5 remaining after rental
Answer:
Step-by-step explanation:
Suppose pieces of chocolate pie served at a restaurant average 350 calories with a standard deviation of 20 calories. Calories have a Normal distribution due to inexact cutting of the pies. Which graph represents the proportion of pieces of pie that have more than 375 calories.
Answer: The z score is used to determine how many standard deviations that the raw score is above or below the mean. If the z score is positive then the raw score is above the mean and for a negative z score means the raw score is below the mean. The z score is given as:

Given that: μ = 350 calories, σ = 20 calories, x > 375

From the graph, The shaded area represents the proportion of pieces of pie that have more than 375 calories
From the normal distribution table, P(x > 375) = P(z > 1.25) = 1 - P(z < 1.25)
= 1 - 0.8944 = 0.1056 = 10.56%
The measure of the third angle is 50 because a triangle has a sum of 180 degrees by angle.
so... 46+84=130 and to get to 180, the last angle has to be worth 50.
Let x be the expected number
Number arriving = 3•5 x
Unexpected number 2•5 x
2•5 x = 105
10x = 420
x = 42______Option D
8 Is total of a whole piece of a whole. So 3 were token from the whole.