The only compound that contains covalent bonds would be A. BCl4-.
Answer:
The answer to your question is: C₁₈ H₂₇ N O₃
Explanation:
Data
Carbon = 70.79 g
Hydrogen = 8.91 g
Nitrogen = 4.58 g
Oxygen = 15.72 g
Process
AT C = 12 g
AT H = 1 g
AT N = 14 g
AT O = 16 g
Carbon
12 g ------------------------ 1 mol
70.79 g ------------------------- x
x = (70.79 x 1) / 12
x = 5.9 mol of C
Hydrogen
1 g ----------------------- 1 mol
8.91 g --------------------- x
x = (8.91 x 1) / 1
x = 8.91 mol of H
Nitrogen
14 g ---------------------- 1 mol
4.58 g ------------------- x
x = (4.58 x 1) / 14
x = 0.33 mol
Oxygen
16 g ------------------------ 1 mol
15.72 g -------------------- x
x = (15.72 x 1)/16
x = 0.98
Divide by the lowest number of moles
Carbon 5.9 / 0.33 = 17.9 ≈ 18
Hydrogen 8.91 / 0.33 = 27
Nitrogen 0.33 / 0.33 = 1
Oxygen 0.98 / 0.33 = 2.9 ≈ 3
C₁₈ H₂₇ N O₃
Answer:
The answer to your questions is Cm = 25.5 J/mol°C
Explanation:
Data
Heat capacity = 0.390 J/g°C
Molar heat capacity = ?
Process
1.- Look for the atomic number of Zinc
Z = 65.4 g/mol
2.- Convert heat capacity to molar heat capacity
(0.390 J/g°C)(65.4 g/mol)
- Simplify and result
Cm = 25.5 J/mol°C
<span>The hint here is to look at the anion of the compound. That is the polyatomic ion, sulfate or SO4. It has a charge of -2. Since the compound does not show any subscript, then it means that the cation must have a charge of +2 for it to be cancelled out. Hence, the elements that can represent X are the elements that have a +2 charge like Fe, Ca, Ba, Mg, Zn, etc.</span>
Answer:
- <u>259,000 g of chalk.</u>
Explanation:
<u>1) Data:</u>
a) 2000 boxes
b) 175 g / box
c) % yield = 74%
<u>2) Formula: </u>
- % yield = (theoretical yield / actual yield) × 100
<u>3) Solution:</u>
a) Calcualte the actual yield:
- mass of product = 2000 box × 175 g/ box = 350,000 g
b) Solve for the theoretical yield from the % yield formula:
- % yield = (theoretical yield / actual yield) × 100
⇒ theoretical yield = % yield × actual yield / 100
theoretical yield = 74% × 350,000g / 100 = 259,000 g