Answer:
2/3
Step-by-step explanation:
So we have 10%+5%=15% of clients under the condition "permanent", and we can find the probability that a client in that group requested a haircut:
P(haircut | permanent)=10%/15%=2/3
Answer:


a. What is the probability that the cost will be more than $450?
We are supposed to find P(x > 450)
Formula : 


Refer the z table :
P(z<0.9431)=0.8264
P(z> 0.9431)=1-P(z<0.9431)=1- 0.8264= 0.1736
Hence the probability that the cost will be more than $450 is 0.1736
b)What is the probability that the cost will be less than $250?
We are supposed to find P(x<250)
Formula : 


Refer the z table :
P(z<-1.3295)=0.0934
Hence the probability that the cost will be less than $250 is 0.0934
c)What is the probability that the cost will be between $250 and $450?
P(250<z<450)=P(z<450)-P(z<250) = 0.8264 - 0.0934 =0.733
Hence the probability that the cost will be between $250 and $450 is 0.733
d) If the cost for your car repair is in the lower 5% of automobile repair charges, what is your cost?
p = 0.05
refer the z table
z = -1.65
Formula : 




Hence If the cost for your car repair is in the lower 5% of automobile repair charges, so, cost is $221.8
Your answer is of those who excercise 3 or more times per week, about 46% usually excersise outdoors and about 54% usually excercise in a gym.
hope I helped have a great day!!
Answer:
Step-by-step explanation:
6 - (2 - 4x)
sophia : 6 + 2 + 4x
sophia's expression is incorrect because she didn't distribute the negative sign thru the parenthesis correctly.
ursula : 6 - (-2x)
ursula's expression is incorrect because....well....I dont know how she got what she got...she possibly subtracted 2 from - 4x and got -2x
a correct equivalent expression is : 6 - 2 + 4x or 4 + 4x