The rate after its first adjustment is 5%. The ARM adjustment would be controlled by the periodic cap, because the "true rate" or "fully-indexed rate" is
6.00% (1%+5%). Because the periodic cap
prevents the start rate from moving any more than 2%
at any given adjustment, the first move can only go as
high as 5.00%.
Answer:
The answer to this question is C. analyze findings, draw conclusions, and make recommendations intended to solve a problem.
Explanation:
A proposal is a plan or suggestion, especially a formal or written one, put forward for consideration by others. It is a write up that shows the intention of a writer and one seeks approval from others.
An effective proposal must showcase the writer's expertise and build credibility, get the reader's attention. analyze findings, emphasize how the writer's methods and products will benefit the reader.
However a proposal is not a research work, therefore it should not include analysis of findings, drawing of conclusions and making recommendations intended to solve a problem.
Hence the right answer is C. analyze findings, draw conclusions, and make recommendations intended to solve a problem
Answer:
A. Market, or beta, risk
Explanation:
i.e when the CFO adjusts the cost per ton of processing the cardboard, the project’s NPV will decrease.
Solution 2 :- The correct answer is (B) I.e Corporate or with in firm risk
a project's risk to the corporation as opposed to its investors
Solution 3 :- Stand alone risk
Stand alone risk is measured by the variability of the project's expected returns - diversification is totally ignored
Answer and Explanation:
The English auction is a unique process of selling items, under which the auction starts at a low price and goes up to the maximum price and the item is sold to the highest bidder.
In this situation, Judi makes the highest bid which is worth $1,800, therefore, the cabinet will be sold to Judi at price $1,800 .
Answer:
cash flow = $13090
Explanation:
given data
Equipment cost= $70,000
Sales revenues = $42,500
operating costs = $25,000
Tax rate = 35.0%
solution
we know that MCAR for 7 % is
MCAR = 7% of 70000 = $4900
and
sale rev is 42000
so
EBITDA = sale rev - operating cost
EBITDA = 42500 - 25000
EBITDA = $17500
and
EBIT = 17500 - 4900
EBIT = 12600
and
tax is 35 % that is = 4410
and
PAT = EBIT - tax
PAT = 12600 - 4410
PAT = 8190
so
cash flow = 8190 + 4900
cash flow = $13090