We have that
Profit margin is calculated by finding the net profit as a percentage of the revenue
Profit margin = [Net profit / Revenue]
Net profit= [Revenue-Cost]
we know that
Revenue = $16.25 million
Cost = $13.5 million + $2.7 million
Net profit = [16.25 million - (13.5 million + 2.7 million)]
Net profit = $0.05 million
Profit margin = 0.05 / 16.25
Profit margin = 0.003077 or 0.3077%
There are enough information's already given in the question. Based on those information's that answer can be easily deduced.
Radius of the sphere = 8 units
Then
Surface area of the sphere = 4 *pi * r^2
= 4 * pi * (8)^2
= 4 * pi * 64
= 256pi
I hope that this answer has come to your help.
Answer: 2185
Step-by-step explanation:
Let p be the proportion of visitors are campers.
Given : The Tennessee Tourism Institute (TTI) plans to sample information center visitors entering the state to learn the fraction of visitors who plan to camp in the state.
The prior proportion of visitors are campers : p=0.35
Allowable error : E= 2%= 0.02
We know that the z-value for 95% confidence = 
Then by Central Limit Theorem , the required sample size would be :


Simply , we get
[Rounded to the next whole number.]
Hence, the smallest sample size to estimate the population proportion of campers =2185
Answer:
.26
Step-by-step explanation:
P=(at least one high chair)
= 1−P(none of 10 with high chair)
= 1−(0.97)
10
≈ 1−0.7374
≈ 0.2626
Rounded to the nearest hundred is .26
Answer:
3 3/4 hours
Step-by-step explanation:
1 1/2 + 1 1/2(1 1/2) = 3 3/4 hours