Answer:
test statistic (Z) is 2.5767 and p-value of the test is .009975
Step-by-step explanation:
: percentage of students who smoke did not change
: percentage of students who smoke has changed
z-statistic for the sample proportion can be calculated as follows:
z=
where
- p(s) is the sample proportion of smoking students (
=0.25)
- p is the proportion of smoking students in the survey conducted five years ago (18% or 0.18)
- N is the sample size (200)
Then, z=
≈ 2.5767
What is being surveyed is if the percentage of students who smoke has changed over the last five years, therefore we need to seek two tailed p-value, which is .009975.
This p value is significant at 99% confidence level. Since .009975 <α/2=0.005, there is significant evidence that the percentage of students who smoke has changed over the last five years
It is given that
.
Now, know that in 180 degrees there are
radians. This can be written as:
radians
radians (dividing both sides by 180)
Thus, to find the measure of the given angle of
in radians, we will have to multiply the above equation by 135. Thus, we get:
radians
radians
Thus, equivalent to the radian measure of angle a is 2.356
The answer is c 100% i know this one lol
Answer:
20.
Step-by-step explanation:
This can be solved using combination technique. Since we have to choose 3 out of 6 and their order is not considered. Thus,
6 combination 3
= 6C3
= 
= 
= 
= 
= 5*4
= 20 ANSWER