Answer:
The artist makes profits when n>8.18
that is when the number of necklaces exeeds 8.18
Step-by-step explanation:
Given
let the number of necklaces be n
booth rent= $135
The cost of materials for the necklaces = $4.5n
the selling price for all the necklaces =$12n
total expenses= booth rent+cost of material = $135+4.5n
profit = selling price -total expenses
12n > 135 + 4.50n
solving for n we have
12n=135 + 4.50n
12n+4.5n=135
16.5n=135
n=135/16.5
n=8.18
The artist makes profits when n>8.18
At the end of tomorrow, inventory of 5+20 pallets will have been used to fill orders for 2+10 pallets. That leaves inventory on hand of
... 25 - 12 = 13 pallets
Since each holds 20 panels, that amounts to
... (13 pallets) × (20 panels/pallet) = 260 panels . . . . remaining
Answer
Social security tax amount = $3348
Medicare tax amount = $743
Step by step explanation
The amount earned by Marcus = $54000
Social security tax = 6.2% = 6.2/100 = 0.062
Social security tax amount = 54000*0.062
Social security tax amount = $3348
Medicare tax = 1.45% = 1.45/100 = 0.0145
Medicare tax amount = 54000*0.0145
Medicare tax amount = $743
Hope this will help you.
Answer:2.00
Step-by-step explanation:
approximate apr=(finance charge divided by#months)12 / amount financed